Pěstujeme a zmlazujeme anthurium
Častým problémem při pěstování atraktivního anthuria je ztráta listů v přízemních patrech rostlin a její celkově nehezký vzhled, který často nemůže vyvážit ani přítomnost nádherných červených, růžových nebo bílých květů.
Proces omlazení si naštěstí s touto potíží dokáže poradit. Při tomto ošetření budeme stimulovat anthurium, aby znovu obrazilo čerstvými výhonky, ze kterých později získáme nové sazenice.
Kdy je na omlazení ten správný čas
Na anthurium se stačí podívat – pokud se jeho svěží zeleň se přesouvá výhradně do horních částí výhonků a odhaluje holé stonky níž, není už proč váhat. K omlazení se používají výhonky, rostoucí na základně rostliny.
Ty by měly být odříznuty co nejblíže ke kořenům mateřské rostliny a zároveň si zachovat co nejvíce náhodných kořenů, vyrážejících z jejich báze. Spodní listy z výhonků odstraníme a ponecháme pouze 2-3 nejvyšší. Takto připravené miniaturní rostlinky přesadíme do menšího květináče s kvalitní zeminou. Perfektní je pro první měsíce například rašelinový substrát obohacený minerály.
Foto: Pixabay
Jako v miniaturním skleníku
Zabalení květináče do potravinářské fólie (volně, aby nedošlo k utlačování samotných rostlinek) poskytne rostlině vysokou vlhkost vzduchu a podmínky, značně se blížící pěstování ve skleníku. Takto „zabalené“ anthurium umístíme na teplé a dobře osvětlené místo (ale nikoli na přímý sluneční úpal), například na východní nebo západní parapet. Optimální teplota pro zakořenění mladých anthurií je 20-22 ° C.
Jakmile se objeví další pár nových listů, je celý proces hotový a fólii můžeme bez obav odstranit. Zakořeněné rostlinky můžeme buď přisadit k té mateřské a tím nevzhlednou spodní část zakrýt (koneckonců původní anthurium mezitím nejspíš docela pěkně obrazilo) nebo je pěstovat samostatně a staré rostliny se zbavit.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)