Pěstovat zimolez je snadné. Odměnou mohou být jedlé plody
Zimolez nabízí podobné plody, jako má borůvka. Připomínají ji vzhledem i chutí. Jsou sladké a plné vitamínů a dalších živin. Zimolez je původem ze severovýchodní Asie. Jedná se o odolný a mrazuvzdorný keř, který odolává teplotám až – 35 °C. Z jednoho keře můžete nasbírat až 4 kg ovoce, dozrává na konci června. Bobulím předchází bílé a žluté květy, které mohou ozdobit naši zahradu. To, že vykvetou brzy, nevadí. Zvládnou totiž mrazy až – 6 °C.
Vhodné stanoviště pro zimolez
Zimolez není příliš vybíravý. Pokud mu poskytnete úrodnou půdu na slunečném stanovišti, která je navíc dobře propustná, zajistíte mu ty nejlepší podmínky. To vám pak vyroste maximální množství plodů. Zimolez si ale dobře poradí i v horších podmínkách, jen na to může zareagovat menším množstvím plodů. Čas pro výsadbu je na podzim nebo na jaře. Připravte si jámu hlubokou asi 40 cm a dbejte na to, aby se kořeny nestočily. Je dobré zvolit dvě odrůdy, které od sebe budou ve vzdálenosti asi 1 metr, aby se vzájemně opylovaly.
- Pokud budete mít jen jeden keř, budete mít méně plodů.
- Vzhledem k tomu, že rostlina může dosáhnout výšky až 2,5 m, je třeba to vzít v potaz už při výsadbě.
- Ideální čas pro výsadbu je říjen až listopad nebo duben.
- Pokud budete sadit více rostlin, je dobré vysadit je všechny v jeden den.
Požadavky na půdu a základní péče o zimolez
Příliš těžká nebo naopak písčitá půda zimolezu nesvědčí. Před výsadbou půdu zbavte plevele a můžete přidat i kompost, abyste zajistili dostatek živin. Zimolez ocení mírně kyselé pH půdy, což zajistí také dostatek plodů. V období sucha keře zalévejte a každých pár let prořezávejte. Přitom odstraňte pouze nejstarší a nízko rostoucí výhony. Hnojivo přidávejte každé dva až tři roky. V prvních letech po výsadbě neprořezávejte, první řez se provádí u keře starého 4 až 5 let. Při řezu berte v potaz, že rostlina plodí na jednoletých výhonech.
Sběr plodů
Plody bychom měli sbírat dříve, než úplně dozrají. Pokud s tím budete čekat příliš dlouho, plody spadnou z keře. Plody je třeba sbírat postupně, tak, jak dozrávají. Mladé keře dávají méně plodů, ale platí, že čím je rostlina starší, tím větší potenciál, co se týká množství plodů, má. Můžete je konzumovat podobně jako borůvky – syrové, v kompotech či marmeládách nebo součástí různých dezertů.
Zdroje info:
https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-jagody-kamczackiej-odmiany-sadzenie-i-pielegnacja
https://extension.usu.edu/yardandgarden/research/haskap-in-the-garden
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!