Pěstování žluté krásky: Hlíva citronová
Chtěli byste doma pěstovat houby? Proč ne? Vždyť vlastní pílí a s minimální investicí můžete dosáhnout skvělých výsledků. Jde jen o to zvolit správnou houbu. Naším tipem je poněkud netradiční hlíva citronová. Tato žlutá houba nejen hezky vypadá, ale má i spousty pozitivních účinků na lidský organismus. My se proto na její původ, ony účinky a pěstování podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Japonská hlíva
Ano, tato zázračná houba skutečně pochází z Japonska. Jde o kultivar typický krásně citronově žlutým kloboučkem. Při tepelné úpravě se můžete vsadit, že houba ztratí svoji původní zlatavou barvu. Jinak se také mnohdy právě podle odstínu klobouku nazývá hlíva žlutá.
Pomáhá imunitě a skvěle chutná
Hlíva citronová obsahuje spousty lidskému tělu prospěšných látek. Jen pro zajímavost, jedná se třeba o:
- aminokyseliny,
- proteiny,
- stopové a minerální látky.
Měla by pomoct ochránit člověka před civilizačními chorobami a zvýšit obranyschopnost těla. V neposlední řadě dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Kdy je optimální hlívu citronovou pěstovat?
Pustit se do pěstování hlívy citronové můžete bez obav od jara až do podzimu. V místech, kde je stálá teplota, není problém tuto houbu pěstovat celoročně. Jde o houbu teplomilnou, takže vytváří plodnice v období, kdy není klasická hlíva ústřičná.
Pěstování hlívy citronové na slámě
Právě takto lze tuto houbu pěstovat bez problémů celoročně. Ideální pro pěstování je pšeničná, žitná nebo ječný sláma. Uskladněná musí být v suchu. Naplníme jí polyetylenový pytel o objemu cca 60 litrů a slámu pořádně utlačíme. Poté zalijeme obsah horkou vodou o teplotě kolem 90 °C. Vše musí být zcela ponořeno. Pytel se zaváže a voda nechá vychladnout. Poté se už na pytli odstřihnou spodní rohy a voda vyteče ven. Poté se do pytle přisype rozdrobená sadba a všechno se precizně promíchá. Po obvodu je zapotřebí naříznout několik otvorů ve tvaru kříže cca 3 na 3 cm. Ten by měl být umístěn při teplotě pohybující se mezi 25 až 30 °C. Plodnice začnou růst po nějakých 4 týdnech, přičemž pytel bude úplně bílý. Co se týká růstových vln, ty oscilují mezi 11 až 22 dny.
Hlíva citronová na dřevě listnáčů
Jinak je možné hlívu citronovou pěstovat i na dřevě padlých listnatých stromů. To nesmí být staré a vyschlé. Ideální je doba 2 až 3 měsíců od poražení stromu. Použít lze hned několik dřevin, jako jsou:
- topol,
- bříza,
- olše,
- dřevo ovocných stromů.
Optimální jsou větve o délce 0,5 m. Ideální je do kmenu udělat hlubší zářezy a do nich nasypat rozdrobenou sadbu. Jinak je možné také kmínky rozštípnout napůl a poté spojit vruty. Rychlost prorůstání houby se pohybuje od 3 do 6 měsíců. Záleží na teplotě. Urychlení vyřešíte tak, že bude kmen v prostoru o teplotě mezi 25 až 30 °C. Vlhkost pořešíte tak, že špalek zapustíte zhruba z jedné třetiny do země.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.