Pěstování zimní zeleniny vyžaduje určitá pravidla
Plodiny nerostou ve sněhu ani zamrzlé půdě. Nebudou růst bez odpovídajícího světla. A přestože zimní zelenina přežívá mrazivé noci, daří se jí při 4 až 15 °C. Pěstování plodin v zimě může znamenat několik věcí: vypěstujete zeleninu, kterou sklidíte ještě před prvním sněhem. Používáte sezónní přísady, abyste udrželi půdu nezamrzlou a teploty vyšší. Nebo zima ve vaší oblasti znamená lehké mrazy.
Výběr umístění
Pokud jste se rozhodli pro pěstování zimní zeleniny, vyberte nejteplejší místa na své zahradě, kde je dostatek slunečního světla. Vezměte v úvahu také to, jakým způsobem budete chránit plodiny, pokud se teploty příliš sníží, aby se jim dařilo. Zvažte také čekání několik měsíců na takový druh zeleniny.
Pravidla pro úspěšné pěstování zimní zeleniny
- Pěstování v nádobách (včetně vyvýšených záhonů) způsobí to, že zemina v nich mrzne mnohem rychleji. Proto je lepší pěstovat přímo v půdě v zemi.
- Zejména kořenová zelenina je nejbezpečnější ve skutečné zemi.
- Vrstva mulče na základně rostlin udržuje kořeny ve větším teple.
- Zelenina vysazená vedle jižně orientovaných cihlových zdí může vzkvétat, zatímco zbytek zahrady zamrzne.
- Voda působí jako izolátor. Suchý chlad je mnohem škodlivější než mokrá zima. Zalévání zahrady před zmrazením může chránit kořeny. Nezvlhčujte listy.
- Pokud se plast dotkne listí, rostliny zamrznou. Snažte se tomu zamezit.
Kterou zeleninu nesklidíte?
Nepokoušejte se o dýně, cukety nebo lilky, sladké či tradiční brambory, kukuřici, melouny, okurky nebo rajčata a papriky. Ty rostou nejlépe při teplotě kolem 21 °C. Již za mírného mrazu se jim nedaří a hynou. Ani skleníky nemusí být dostatečně teplé, aby jim poskytli spolehlivé doplňkové teplo.
Jakou zimní zeleninu pěstovat?
Česnek je nejznámější zimní zeleninou. Není ale jedinou, kterou můžete pěstovat. Zkuste mangold, pór, mrkev, řepu, pastinák či špenát.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!