Pěstování wasabi v našich podmínkách

wasabi

Milujete tradiční asijskou kuchyni? Pokud ano, jistě si nedovedete představit pokrmy bez tradiční ingredience, kterou je wasabi. Asijský křen, jak bývá wasabi, mnohdy nazýváno, nabízí mnohem silnější chuťové vlastnosti než klasický křen selský. Jíst se dá stejně jako selský křen, tedy nastrouháním kořene. Využít ale klidně můžete i lístky na chutný asijský salát. Většina obchodníků nám nabízí pouze náhražku wasabi, a tak není od věci podívat se na to, jak poznáte originální wasabi. Samotné wasabi pěstování nabízí i v domácích podmínkách, na což se budeme soustředit také…

Jak se pozná originál wasabi

Jestliže milujete již smíchané výrobky jako wasabi pasta, měli byste vědět, že většinou nakupujete náhražku wasabi, Náhražka se běžně používá ve složení z klasického selského křenu, semínek a barviva dávajícího pastě tradiční zelenou barvu. Pravou pastu je na internetu zakoupit pod označením hon wasabi, což znamená pravé wasabi. Originál je logicky mnohem lahodnější, štiplavější a se sushi přináší logicky harmonii na rozdíl od náhražky. Obyvatelé se nechávají standardně balamutit a nakupují levnější náhražku. Ideální je si wasabi vypěstovat doma na zahradě. Wasabia Japonka se řadí do kategorie brukvovitých rostlin a disponují podzemním obtloustlým oddenkem. Výška rostliny dosahuje pouze zhruba 30 cm v maximu. Místa výskytu se nevyznačují teplotou vyšší než 20 stupňů Celsia.

Vlastní pěstování wasabi

Japonský styl stravování si i v našich končinách našel své místo. Mladé rostliny pro domácí pěstování tak zcela jistě seženete. Pozor je třeba jen dát na to, aby se rostlina nedostala na mráz nižší než -12 stupňů Celsia. Ideální je proto pěstování v celoročně chráněných nádobách. V květináči s výživnou zeminou si rozhodně najde své místo. V průběhu sezony je zapotřebí dostatečné množství vláhy a občas i granulovaný nebo klasický koňský hnůj. Výborné je i hnojivo od kalifornských žížal. Zemina v květináči nesmí vyschnout.

Důležité přezimování rostlin wasabi

Před příchodem prvních mrazíků je zapotřebí rostlinu přenést na světlé místo s teplotou mezi 10 až 15 stupni Celsia. Pozor na to, aby teplota nepřesáhla 18 stupňů. V zimě nepřestávejte se zalévání podobně jako u některých květin tuzemského charakteru. Hlavním obdobím sklizně je především sima, které naopak pomáhá k rychlejšímu růstu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.