Pěstování vavřínu – bobkový list
Vavřín je u nás používán především jako koření s charakteristickou vůní. Chcete-li mít tuto bylinku stále čerstvou, zkuste si ji sami vypěstovat. Tento stálezelený keřík se dá velmi dobře tvarovat a na pěstování není náročný.
Vavřín a jeho historie
Vavřín vznešený je rostlina známá pod názvem bobkový list. Známá byla již ve starověkém Římě. Lidé věřili tomu, že vavřín přináší štěstí a slávu. Zvyk, kdy se vítězům předává vavřínový věnec na krk, se zachoval dodnes. Vavřín byl ale také spojován s věštkyněmi z Delf. Ty ho využívaly před tím, než se dostaly do stavu transu, jelikož jeho účinky jsou také psychotické. Dnes je vavřín užíván jako koření, které neodmyslitelně patří do polévek, omáček a spousty jiných pokrmů.
Bobkový list a jeho účinky
Bobkový list, který se vyznačuje výraznou aromatickou vůní, má i zdravotní účinky. V léčitelství se využívá na koncentraci paměti a soustředění. Při nespavosti se doporučuje vložit několik listů pod polštář. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Výborný je pro lidi, kteří trpí revmatickými bolestmi. Těm se doporučuje bolavá místa mazat bobkovým olejem. Ten se také používá při podvrtnutí a pohmožděninách. Bobkový list je vhodný jako lék proti ztuhlým svalům a na klouby. Používá se také k vyčištění celého těla od usazenin a solí kyseliny močové. Doporučován je i lidem, které trápí nemocný močový měchýř. Vhodný je při bolestech sedacího nervu, v kostech a kříži. Čaj z bobkového listu snižuje u diabetiků cukr v krvi a pomáhá při dně.
Pěstování vavřínu
Ve Středozemí vavřín narůstá velkých rozměrů. Můžete jej zde vidět ve velikosti keře či stromku. U nás do takových rozměrů nikdy nenaroste, přesto ho můžete tvarovat. Někdy se vysazuje na záhony jako okrasná rostlina. Je potřeba ho v zimě chránit netkanou textilií. Někteří pěstitelé vavřín na zimu uklízejí do zimní zahrady. Není to však podmínkou, protože starší keře snesou-5 °C. Vavřín vysaďte na slunné místo. V létě potřebuje dostatek vláhy a hnojivo. Mezi zaléváním nechte zeminu úplně vyschnout. Dejte si pozor na přemokření. Pěstujete-li vavřín v květináči, nezapomeňte na silnou drenážní vrstvu. Na půdu nemá zvláštní nároky, postačí mu kyprá a výživná zemina s přídavkem perlitu či drobného štěrku. Keřík vyžaduje také řez. Vavřín si jednoduše namnožíte vrcholovými řízky. Lze jej množit i ze semen nebo odkopky vzrostlejších keřů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.