Pěstování špenátu na okenním parapetu
Některé rostliny vyžadují neustálou péči a úpravu, musíte splnit celou řadu podmínek, aby vám správně rostly a popřípadě také plodily. Špenát k těmto rostlinám naštěstí nepatří. Je velmi snadné je pěstovat, a to jak na zahradě, tak také v domácnosti. Pokud máte jen trochu světlý parapet, kam byste mohli umístit středně velký květináč, můžete si zajistit svou vlastní zásobu domácího špenátu. Čerstvý špenát tak můžete mít opravdu v té nejlepší kvalitě.
Domácí zahrádka
Není nad to, když si můžete vypěstovat svou vlastní zeleninu. Jde to i na omezeném prostoru, jako je okenní parapet nebo malá terasa. Právě tato místa jsou ideální zejména pro bylinky, nicméně na nich můžete vypěstovat také jiné skvělé plodiny – jako jsou například špenát nebo různé druhy salátů. V létě lze na balkoně pěstovat také jahody nebo třeba rajčata. Existuje velké množství speciálních zakrslých druhů rostlin, které jsou vhodné pro pěstování na balkonech.
Foto: Pixabay
Pěstování špenátu
Výhodou špenátu je to, že není zapotřebí příliš velkého množství slunečního světla. Špenát pěstujeme v květináčích o hloubce minimálně 18 cm. Podle toho, jak velký je květináč, do něj můžeme umístit určitý počet semínek. Příliš hustě zaseté osivo budete muset jednotit. Spolu se špenátem můžete zasadit i jiné bylinky, pozor ale například na mátu, která by mohla špenát „navonět“ svým aroma. Pravidelně zalévejte, sem tam můžete přidat i hnojivo. Kromě tohoto špenát žádnou další péči nevyžaduje.
Hnojení špenátu
Pro správný růst špenátu je důležitý zejména dusík. Do půdy, kam budete špenát vysazovat, můžete předem přimíchat hnojivo s postupným uvolňováním. Jakmile špenát začne růst, zkuste jej přihnojit. Pokud pěstujete špenát v květináči, odpadají vám problémy se škůdci a chorobami. Tento špenát máte totiž pod kontrolou – a není tolik náchylný na výskyt hmyzu.
Sklizeň špenátu
Asi 37 až 50 dní po vyklíčení je špenát připravený ke sklízení. Přesnější dobu můžete stanovit na základě toho, jaký druh špenátu jste si koupili. Jakmile má špenát více než 5 listů dlouhých 8 až 10 cm, můžete začít se sklízením. Nejprve se sbírají vnější listy, ty vnitřní můžete ponechat a sbírat až po nějaké době. Listy lze také odříznout od základny, rostlina by měla i nadále produkovat další. Pokud je příliš teplé počasí, špenát vybíhá do květu. Proto není vhodné stanoviště na přímém slunci. Jakmile špenát vykvete, rostliny jsou nepoživatelné – hořknou. Sběr je tedy nutné provést ještě před začátkem kvetení.
Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-uprawiac-szpinak-na-parapecie,nId,4910195
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!