Pěstování slunečnice
Pěstování slunečnice je poměrně častou záležitostí, jelikož tato velká krásná květina, která se neustále otáčí za sluníčkem, vypadá moc hezky a nabízí i užitek v podobě semínek. Pokud o ní ale nic nevíte, není od věci přečíst si následující řádky, v nichž si povíme hlavně o zásadách pěstování této krásky pocházející původně ze severní Ameriky. Co se týká samotných kultivarů, tak ty byly šlechtěny převážně v Rusku. Kvést ji uvidíme zpravidla od července až do podzimních měsíců. Záleží na době výsevu.
Volba stanoviště a výsev slunečnice
Velmi důležitá je především volba stanoviště pro slunečnici. To by mělo být pochopitelně na slunci, jinak si nejen slunečnice s nadsázkou řečeno ukroutí svůj květ, ale neporoste tak, jak by měla. Místo by mělo být chráněno dokonale před větrem. Vyšší rostliny si zaslouží vyvazování k nějaké pevné opoře. Statná rostlina potřebuje také půdu bohatou na humus a velmi pravidelnou zálivku. Pokud ji jednou za 14 dní budete hnojit za pomocí plných hnojiv, také ji pomůžete v růstu. Pozor si pouze dávejte na absolutní vyschnutí zeminy, jež by mohlo být pro slunečnici fatální.
Péče o slunečnice
Mimo pravidelnou zálivku a hnojení je zapotřebí ještě několik dalších úkonů souvisejících s pěstováním slunečnic. Pokud se rozhodnete pro nákup již vzrostlých květin přímo v truhlíku, měly by mít neporušený stonek a květ by neměl být úplně rozvinutý. Pokud si slunečnice předpěstujete v březnu, bez větších problémů získáte maximálně vysokou a kvetoucí rostlinu. Pěstování ze semen je možné také a je třeba je dát do země v dubnu. Hloubka by měla být zhruba 2 cm.
Další rady a tipy
Na podzim byste neměli zapomenout na sesbírání semen pro jarní výsev. Není od věci je usušit. Pokud si chcete dopřát vynikající pochutinu, tak si je i naloupejte a opražte na pánvi. Jinak není od věci mít slunečnici na zahradě i jako solitér. Vypadá moc hezky a díky svému otáčení za sluníčkem je považována za magickou.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.