Pěstování šalvěje
Šalvěj lékařská patří mezi léčivé bylinky, a to zejména díky svým výborným antiseptickým vlastnostem. Je to bylinka, kterou využijete i v kuchyni jako koření při dochucování vepřového nebo telecího masa, přípravě omáček, nádivek, paštik či sýrů. Uvažujete o jejím pěstování, ale nemáte dostatek informací o této rostlince? Zde se dozvíte, jak na to.
Výsev šalvěje
Trápí vás, že nemáte svoji vlastní zahrádku, a proto nemůžete šalvěj pěstovat? Již nemusí! Tuto rostlinku si můžete vypěstovat i doma v květináči. Podmínkou je však jeho umístění na prosluněné místo. Při pěstování šalvěj není příliš náročná na půdu, ta by měla být suchá, ale bohatá na živiny. Ideální je hlinitopísčitá půda, lehká, kyprá, sušší a dobře propustná. Nejlepší doba na výsev do pařeniště je v březnu. Chcete-li vysévat přímo do půdy, tak určitě v květnu či v říjnu. Vysévejte do sponu 40 x 60 cm. Množit šalvěj lze pomocí řízků, odnožemi či trsy.
Zásady pěstování šalvěje
Pokud se o rostlinku budete pečlivě starat, vydrží vám až 7 let. Doporučuje se šalvěj po 4-5 letech přesadit na jiné místo, v bytě stačí přemístit květináč a neustále dbát na dostatečný přísun slunečního světla. Snažte se konce výhonků často zaštipovat, podpoříte tím keřovitý růst. Důležité je také zastřihávání suchých květů a hluboké seřezávání straších dřevnatých trsů. Zvýšenou péči byste měli této rostlince věnovat zejména v zimním období. Je citlivá na chlad a průvan, proto ji na zimu přikryjte chvojím. Pokud začnou listy šalvěje žloutnout, kořeny nemají dostatek místa a je dobré ji přesadit.
Sklízení šalvěje
Doslova divotvorná šalvěj se pěstuje nejen kvůli listům, ale i nati. Šalvěj sklízejte v letních měsících, a to v období od května do července. Odborníci radí sbírat ji v době před rozkvetením, což je za sucha v poledne. V tomto čase jsou prý lístky nejbohatší na éterické oleje. Lístky si pak rozložte na papír a sušte je v místnosti. Sušení na přímém slunci se nedoporučuje. Čerstvou šalvěj můžete také dát do mrazničky.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.