Pěstování salátu: zde je vše, co potřebujete vědět

Hlávkový salát

Duben je měsíc, kdy na výsev nejrůznějších plodin můžeme nejenom myslet, ale rovnou jej i provádět. Jednou z rostlin, které si poradí i s náročnějším dubnovým počasím, je salát. Pěstování salátu není náročné, protože se jedná o odolnou rostlinu. Hodí se na pěstování na záhonu i v květináči – jen nesnese přesazování, proto by měl zůstat tam, kde jej jednou vysadíme. Hlávkový salát je jednou z nejoblíbenějších variant.

Rostlina jménem hlávkový salát

Hlávkový salát je jednoletá rostlina, která může vyrůst do výšky 10 až 30 cm (pokud vám vyběhne do květu, může být jeho výška až 1 m). Šířka je obvykle 20 cm, čemuž je třeba podřídit rozestupy mezi rostlinami. Na rozdíl od některých druhů salátů netvoří hlávkový salát pevnou hlávku. To ale usnadňuje sklizeň, protože když nepotřebujete celou hlávku, můžete sklidit pouze několik listů, aniž byste tím poškodili celou rostlinu. Nejlépe však chutnají mladé listy, které se používají na přípravu nejrůznějších zeleninových pokrmů (nejčastěji salátů).

Pěstování salátu

Pokud se rozhodnete vysít salát do země, pak to udělejte v období od 15. března do 15. dubna. Termíny setí se vyplácí dodržovat, protože když se dny stávají teplými a dlouhými, salát vykvete. Pokud je v tomto období půda ještě zmrzlá, pak je dobré rostliny přepěstovat pomocí sadby. Není t sice ideální, jedná se ale o způsob, jak dodržet termín setí. Jakmile se tak stane, jeho listu už vám příliš chutnat nebudou. Na druhou stranu jej můžete nechat a posbírat si jeho semínka pro další sklizeň. Semínka vyséváme do hloubky 1 cm na slunné stanoviště.

Hlávkový salát

Foto: Pixabay

Odolnost vůči mrazu

Hlávkový salát je velmi dobře odolný vůči jarním mrazíkům. Vydrží i mrazy do mínus 6 °C. Pokud se rozhodnete koupit si červené odrůdy, získáte díky nižším teplotám dokonce lepší vybarvení. Chlad je vlastně přítelem vašich salátů, protože díky němu nevybíhají do květu dříve, než chcete. Můžete si tak užít spoustu čerstvých a chutných listů salátu, než kdybyste se rozhodli pro letní výsev. Vegetační období salátu je krátké, takže si výsev budete moci zopakovat ještě i na podzim.

Pěstování salátu v nádobách

Saláty nemají příliš rozložitý kořenový systém, takže není problém pěstovat jej v nádobě – třeba na balkóně. K tomuto účelu zvolte minimálně desetilitrový hrnec, protože v něm je snadnější udržovat vlhkost půdy. Ta je totiž pro pěstování salátu důležitá. Půda by nikdy neměla vyschnout, dejte ale pozor na nadměrnou zálivku, ta také není vhodná. Ideální pH půdy pro pěstování salátu je 6 až 7,5.

Sklizeň salátu

Asi 40 dní po výsevu můžete začít sklízet. Sklízíme celé hlávky, které podebereme nožem nebo malou lopatičkou a vytáhneme i s kořeny. Ty jsou mělké, takže to jde snadno. Nebo můžeme jen otrhat několik listů ze salátu – nejprve sklízíme ty, které jsou vnější.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/salat-vytecny-a-zdravy.html

https://niepodlewam.pl/salata-lisciowa-uprawa-i-wymagania/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!