Pěstování rýže doma je reálné
Pěstování různých netradičních rostlin se stalo kratochvílí mnohých z nás. Exotické plodiny zkrátka lákají svou neotřelostí, tedy tím, že je v našich končinách prakticky nikdo nepěstuje. Typickým příkladem je i rýže. Vypěstování rýže seté v našich podmínkách je poměrně reálné. Pěstovat ji navíc jen v kyblíku někde za oknem se stane zábavou pro celou rodinu. Než se na pěstování zaměříme podrobněji, představíme si samotnou rýži setou a také nějaké zajímavosti, jež se jí týkají.
Rýže setá se představuje
Oryza sativa, jak je rýže setá označována latinsky, se řadí do čeledi lunicovitých. Její původ je v tropických oblastech Afriky a Asie. Když bychom měli jít do historie, zjistíme, že první zmínky o pěstování rýže pochází někdy z doby okolo roku 5000 před naším letopočtem. Existuje celkem 20 druhů rýže, přičemž různých vyšlechtěných variací je prakticky nekonečno. Tradičně se pěstuje rýže setá, s níž se setkáváme nejčastěji. Zapomenout nelze ani na rýži africkou a rýži červenou. Ryže představuje jednu z nejrozšířenějších potravin na světě. Nejvíce jí vyprodukuje Vietnam a Čína.
Základní charakteristika rýže
Rýže se dorůstá výšky od 1,5 až do 5 metrů. Spousty druhů roste vzpřímeným způsobem. Tato jednoletá rostlina je typická odnožovacími kolínky, na nichž rostou dutá stébla. Ryže roste v klasech a některá stébla jsou hluchá. Když dozrává, mění barvu na žlutou. Drobné kvítky růže jsou umístěné v latách. Každá z nich obsahuje 40 až 500 droboučkých klásků. Klíčení rýže probíhá ve velmi vlhkém prostředí. Kořenový systém je typický jedním velkým kořenem a dalšími postranními. Průměrný výnos rýže činí okolo 3 až 5 tun na hektar.
Základy pěstování rýže
S pěstováním rýže si často člověk vybaví domovinu této plodiny, kdy ji sbírají místní v holínkách ponořených ve vodě. Pěkně rostlinku po rostlince. Doma je to poněkud jiné. Stačí si připravit misku, v níž bude výsevní substrát. Ten je zapotřebí maximálně zarosit vodou. Poté se na povrch kladou semínka rýže, jež při pokojové teplotě dokážou vyklíčit do 14 dnů. Misce bude nejlépe v jižní části domu či bytu. Nezbytné pro klíčení je hlavně světlo. Po vzejítí rostlin zavlažujte, myslete na to, že rýže je polovodní rostlina potřebující stojatou vodu. Rostliny dejte do kbelíku, který bude obsahovat vrstvu keramzitu. Rostliny se zapustí do substrátu a ten zaleje vodou cca 2,5 cm nad úroveň keramzitu. Sklízí se, až rýže dostane typickou nažloutlou barvu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.