Pěstování ředkviček celoročně: Doma v truhlíku, v platu od vajec i ve skleníku
Ředkvičky jsou chutné. Jsou skvělou zeleninou skýtající mnohostranné využití v kuchyni. Ocenitelné je, že je lze pěstovat prakticky po celý rok. Prozradíme vám, jak vypěstovat ředkvičky nejen ve skleníku, ale také doma či dokonce v platu od vajec.
Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu. Jsou poměrně odolné vůči chladu. Pro zdárné pěstování je základem humózní půda, zásobená živinami a dostatek vláhy po celou dobu růstu.
Pěstování ředkviček v interiéru
Rychlým a snadným způsobem je pěstování ředkviček v truhlíku. Díky tomu si můžete vypěstovat vlastní chutné a zdravé ředkvičky i v případě, že nemáte zahradu. Stačí mít truhlík, ideálně 300 mm široký a hluboký s polohou na přímém slunci. Truhlík naplňte zeminou a poté můžete vysít semena, která přikryjte, zpevněte a zalijte. Je třeba udržovat půdu vlhkou, aby semena nevyschla. Před přesazením nechte sazenice dorůst cca na 3 až 4 cm. Poté si připravte květináčky a sazenice do nich přesaďte. Nezapomeňte zalévat a každý týden hnojit. V případě provádění setí každých pár týdnů, lze prodloužit dobu sklizně čerstvých ředkviček.
Jak na pěstování v platu od vajíček
Ředkvičky si můžete vypěstovat i v úplně obyčejném platu od vajec. Je to jednoduché a zvládne to každý. Z každého platu od vajec odřízněte spodní zakulacené části. Na záhonek položte připravené kartony od vajec, dejte do nich zeminu a do ní semínka ředkviček. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku. A můžete se těšit na vlastní sklizeň.
Foto: Pixabay
Chutné a zdravé ředkvičky ze skleníku
Pěstování ve skleníku se stává stále populárnější. Umožňuje pěstovat ředkvičky po celý rok. Však i v zimě lze pěstovat pro vlastní potřebu. Při správné péči máte záruku bohaté sklizně chutných ředkviček. Je třeba mít kvalitní skleník, který udrží teplo. Optimální pro klíčení je cca 18 °C. Při nižší teplotě bude růst pomalý. Dále je třeba zajistit dostatek světla, dále bohatou a dobře odvodněnou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH 6 až 7. Zemina musí být kyprá. Naopak nevhodná je kamenitá půda. Zcela ideální je písčitá půda a hlína.
Ředkvičky patří mezi druh zeleniny, který dozrává rychle ve správném prostředí. U ředkviček se snižuje kvalita v případě vyšších teplot, než potřebují. Pokud jsou zasazeny v dostatečně kvalitní půdě netřeba hnojit. Rostou velmi rychle, pokud je půda bohatá na živiny.
Zdroj: westwing.cz, semena.cz
Náhledové foto: Pixabay