Pěstování pokojových rostlin pro úplné začátečníky. Pokud vám pravidelně umírají, tohle si přečtěte
Pěstování pokojových rostlin pro úplné začátečníky: Bez ohledu na to, které rostliny doma pěstujete, všechny mají své základní potřeby podobné. Nabídneme vám návod, jak je udržet ve špičkové formě. Pokud s pěstováním pokojovek teprve začínáte, je možné, že se vám bude těžko orientovat v nepřeberné spoustě rad, jak o květiny správně pečovat. Seznamte se s absolutními základy a poskytněte svým rostlinám zdravý růst.
Zalévejte mírně
Zalévání na celé pomyslné pyramidě zaujímá to nejdůležitější místo. Všechny pokojové rostliny mají mírně odlišné požadavky, obecně ale platí, že rostliny pěstované v dobře nakypřené půdě je vhodné zalít, když je půda do hloubky 1/2 až 1 palce suchá. Kaktusy a sukulenty potřebují vody méně než kvetoucí rostliny. Pokud si nejste jisti, kolik vody květinám poskytnout, držte se pravidla: je lepší méně nežli více. Kvůli přílišnému zalévání květiny totiž často paradoxně hynou.
Pravidelně hnojte
Stejně jako je tomu u zalévání, není snadné vědět, jak často rostliny hnojit. Vše se odvíjí od rychlosti růstu, věku rostliny a ročního období. Většina rostlin nejvíce roste na jaře a v létě, tudíž je tato doba pro hnojení ideální. Během krátkých dnů během podzimu a zimy naopak většina pokojových rostlin hnojení nevyžaduje. Taky zde platí vyhnout se nadměrnému hnojení, které může spálit jejich kořeny a potlačit růst.
Foto: Pixabay
Rostlinky prostříhejte
Jednou za čas domácí rostliny těží z toho, že se prostříhají podobně jako koruny stromů ve venkovním prostředí. Pomáhá jim to v dalším růstu, dodává více energie a celkově rostlinu omlazuje. Navíc se jedná o levný způsob, jak vytvořit více rostlin z těch, které doma již máte. Vše se děje odstraňováním odumřelých listů a odkvetlých květů. Právě díky tomu rostlina vypadá pěkně a svěže.
Občas přesazujte
Pokud si nejste jisti, zda vaše rostliny potřebují přesadit, zkontrolujte jejich kořenové systémy. Pokud kořeny krouží uvnitř nádoby, může být už opravdu na čase rostlinu přesadit. Můžete to udělat do většího květináče, tím ale způsobíte, že se rostlina nebude nadále zvětšovat. Chcete-li ji udržovat ve stejné velikosti, některé kořeny odřízněte a znovu ji zasaďte do květináče plného nové zeminy.
Zdroj: https://www.isotra.cz/blog/pestovani-pokojovych-rostlin-jak-zacit, https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-musite-vedet-o-pestovani-pokojovych-rostlin-217.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)