Pěstování pažitky v plastové láhvi
Pokud chcete pěstovat pažitku, nepotřebujete k tomu květináč ani speciální zeminu. Vystačíte si s plastovou láhví od sodovky a nějakým materiálem, který udrží vlhkost. Pak už jen stačí připravit si cibulky pažitky a začít pěstovat. Tento způsob je poměrně jednoduchý a navíc je také rychlý a snadný. Pokud tedy ve svém domě najdete dvoulitrovou láhev, můžete s pěstováním pažitky začít právě teď!
Plastová láhev
Je vhodné, aby plastová láhev byla co největší. Minimálně by se mělo jednat o dvoulitrovou láhev, některé firmy ale poskytují i láhve větších objemů. Ty jsou také vhodné. Pěstování v plastové láhvi je skvělým způsobem, jak zužitkovat to, co běžně vyhazujeme. Stačí láhev rozpůlit tak, abychom měli horní část a dolní část. Dolní část vyplníme něčím, co bude dobře udržovat vlhkost. Může jít o toaletní papír, noviny, piliny, látky nebo cokoli jiného. Tímto plnivem naplníme láhev až téměř po okraj.
Pažitka: Foto Pixabay
Příprava cibulek
Pro urychlení růstu cibulek je vhodné je po dobu 48 hodin namáčet v teplé vodě. Vodu měňte vždy ráno a večer. Vaše cibulky by pak měly vyrůst až o deset dní rychleji! Po namáčení je osušte papírovým ručníkem a naskládejte do láhve na zvolené plnivo, které jste zalili 100 ml vody. Uzavřete horní částí láhve a postavte na okenní parapet. Nyní už si pažitky nemusíte všímat. Jen občas zkontrolujte množství vlhkosti.
Sklízení pažitky
Za patnáct až dvacet dnů můžete vidět cibulky růst. Jakmile dosáhnout výšky od 15 do 20 cm, můžete je začít sklízet tak, jak jste zvyklý. Odklopte horní část láhve a odřežte svou pažitku.
Obdobný způsob pěstování
Pažitku můžete pěstovat také v plastovém sáčku nebo igelitové tašce. Položte ji na pevnou podložku (například misku, kterou používáte pod velký květináč) a dno tašky naplňte vhodným plnivem. Může se jednat o stejné látky, jako při pěstování v plastové lahvi. Poté naskládejte jednu cibulku vedle druhé. Jejich množství je závislé na tom, jak velký váš sáček je. Zalijte a sáček uzavřete. Poté už můžete jen sledovat, jak pažitka roste. Sáček otevřete až v případě, že se pažitka již bude dotýkat horní části a nebude mít prostor pro růst.
Pažitka: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!