Pěstování ořechovce pekanového: Trpělivé odmění zdravými plody
Ořechy jsou známé coby zdroj zdravých tuků, minerálů i vitamínů. Patříte mezi ty, kteří milují ořechy? Přemýšleli jste, že byste si zkusili vypěstovat vlastní? Pokud máte dostatečný prostor na zahradě, tak si můžete vypěstovat ořechovec pekanový. Prozradíme jak na to a stejně tak, jak si poté vyrobit domácí ořechovku.
Pekanové ořechy jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé. V tradiční indiánské medicíně byly používány listy a borka pro svíravý účinek. Dnes se využívají hlavně plody, které mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém, pomáhají předcházet koronárním onemocněním, snižují krevní tlak, působí pozitivně na trávení a jsou doporučovány i při hubnutí. Podporují totiž metabolismus a navozují pocit sytosti. Zároveň mají protizánětlivý účinek. Bývají dávány do souvislosti i s prevencí rakoviny prsu. Každopádně výčet je mnohem delší, který hovoří jasně pro konzumaci těchto zdravých ořechů. Chtěli byste sklízet vlastní plody na zahradě?
Pěstování ořechovce pekanového
Abyste vůbec mohli přemýšlet o možném pěstování na zahradě, tak je třeba mít k tomu dostatečný prostor, velkou zahradu a pak se obrnit trpělivostí. První pekanové ořechy začíná strom plodit i za 20 let po vysazení. U nás je to spíše tak pěstitelská zajímavost, která ale zároveň může po letech mile překvapit zdravou a chutnou úrodou.
Ořechovec pekanový je listnatý mrazuvzdorný strom, příbuzný ořešáku vlašského. Potřebuje slunné místo až polostín. Stinné stanoviště se nedoporučuje. Půda by měla být vlhčí a dobře odvodněná, mírně kyselá. Ořechovec nesnese zasolené půdy. Vyžaduje dostatek humusu. A jelikož silně koření, nevysazuje se v blízkosti domů, plotů či jejich podezdívek. Ve volné přírodě dorůstá do výšky až 50 m. Zpravidla kvete na jaře, od konce dubna či začátkem května. Plody dozrávají v průběhu října. Skořápka je tvrdší než u vlašských ořechů.
Foto: Pixabay
Výroba domácí ořechovky
Natrhané zelené ořechy (cca 30 kusů) omyjte, osušte, nakrájejte. Přidejte skořici, pár hřebíčků, několik kuliček jalovce a badyán. Zalijte 1 l slivovice nebo vodky tak, aby byly ořechy úplně ponořené. Nechte macerovat na světle. Za 8 týdnů slijte. Pak přidejte svařený ½ l vody s 0,5 kg cukru. Likér bude mít tmavě hnědou barvu. Lze užívat i preventivně jako „panáček“ na zdraví po ránu. Ořechovka pročišťuje žaludek, játra i krev.
Zdroj: iprima.cz, bylinkovo.cz
Náhledové foto: Pixabay