Pěstování oliv nemusí být loterií

Olivy

Milujete olivový olej a specifickou chuť oliv? Aby ne, tyto plody jsou vynikající především jako pochutina k vínu, hodí se ale i k mnohým pokrmům. Většinou se k nám dovážejí z Řecka, Španělska a zkrátka jižněji položených zemí, kde běžně rostou. Olivovníky se ovšem dají vypěstovat i u nás. V následujících řádcích se na ně zaměříme podrobněji s tím, že se podíváme i na některá úskalí, která vás mohou potkat.

Opravdu pomalu rostoucí dřevina

U nás se pěstují olivovníky spíše v květináčích. Jedná se o dlouhověké rostliny, u nichž je nejvíce nepříjemný fakt, že rostou velmi, ale velmi pomalu. Stáří olivovníků není nijak omezeno ani desítkami, dokonce ani stovkami let! Nejstarší exempláře vyrostly ještě v době před naším letopočtem. Olivovník byl považován v antickém Řecku za posvátnou rostlinu, již dostaly Athény jako dar od bohyně Pallas Athény. Bonsajová podoba olivovníků u nás je samozřejmě od těch tradičních odlišná, nicméně stromečky rychle stárnou a mohou začít záhy plodit.

OlivyOlivy: Foto Pixabay

Podmínky pro pěstování olivovníku

V první řadě je zapotřebí upozornit na kvalitní zeminu. Ta by měla mít hlinitopísčitý charakter a dbát je třeba na to, aby byla suchá. Přemokření je pro olivovníky likvidační. U nás je půda příliš napěchovaná humusem a je také značně vlhká. Mladší olivovníky dokážou zvládat i teplotu do -10 °C, starší ještě o něco nižší. Mladé je proto třeba zakrýt tkaninou přihrábnout jim zeminu ke kořenům. Olivovníky nemusí vlhký vzduch. Pro přezimování se hodí místnost s teplotou kolem 10  °C a maximálně 50% vzdušnou vlhkostí.

OlivovníkOlivovník: Foto Pixabay

Tvarujte a sklízejte

U nás se prosazují, jak už bylo řečeno, miniaturní druhy olivovníků. Ideální je pořídit si více druhů olivovníků včetně oboupohlavních. Růst se podporuje zeleným hnojením. Stromy si natvarujete zkrácením dlouhých větví dle potřeby. Strom bude houstnout, každé dva roky ho prosvětlíte. První olivy se tradičně objevují až po 5 letech. Roubované plodí dříve a lépe. Chuťově jsou olivy úplně jiné než ty, na něž jsme zvyklí. Pro dosažení oné chuti je zapotřebí plody macerovat v hodně slaném nálevu.

Olivovník

Olivy: Foto Pixabay

Olivy: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.