Pěstování muškátů může hatit korkovist

Muškáty patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny, které se pěstují především v květináčích a umístěny jsou na parapetech oken. Pokud se muškátům daří, vypadají skvostně a dokážou bez větších potíží doslova prosvětlit jakýkoli exteriér. V opačném případě ale často zbývají pěstitelům jen oči pro pláč. Mohou za to zejména některé velmi nepříjemné choroby a onemocnění, která napadají rostliny muškátů. Typická je v tomto ohledu i korkovitost muškátů. Právě na tuto chorobu se v následujících řádcích zaměříme a kompletně si ji rozebereme.

Co je korkovitost muškátů

V první řadě je vhodné si korkovitost muškátů přímo definovat. Spoustě pěstitelů vyskáčou na rostlinách ze spodní strany hnědé skvrny a jsou doslova zděšeni. Většinou si myslí, že jejich rostliny byly napadeny houbovitou chorobou. Příčina je však úplně odlišná a lze jí efektivně předejít. Korkovitost je ryze fyziologická porucha pelargonií. Objevuje se především u převislých kultivarů a nejená se tedy o chorobu houbovitého ani jiného charakteru. Jedinou a hlavní příčinou je nadměrné zalévání rostlin ze strany pěstitele.

Projevy korkovitosti

Pěstování muškátů mohou zhatit právě drobné zduřeniny na jejich povrchu, které jsou spolu s hnědnutím listů základními projevy korkovitosti. Dochází ke zvětšení buněk, které postupem času mění barvu. Hnědé skvrny jsou markantní a poznáte je bez větších problémů. Vy sami si tak můžete chorobu indikovat.

Vše vyřeší drenáž a kvalitní substrát

Ochrana přede korkovitostí je ryze preventivní a spočívá v několika důležitých opatřeních. V první řadě je nezbytné používat vysoce kvalitní propustné substráty, které stačí rovnoměrně jemně zalévat. Pozor je také třeba dát na umístění rostlin. Měly by být ochráněny před neblahými povětrnostními vlivy. Výborné je dát na dno nádoby s muškáty silnou drenáž z keramzitu. Výborné je tak zhruba 5 až 10 centimetrů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.