Pěstování lilie a jeho aspekty
Lilie patří mezi květiny, které by si měly najít místo na každé okrasné zahradě. Určitě stojí zato si ji představit a poukázat na základní aspekty jejího pěstování. Lilie je tedy jednodomá rostlina s oboupohlavními květy. Její listy jsou buď v přeslenech anebo střídavě rostoucí. Okvětí lilie je složeno z šesti okvětních lístků. Tyčinek má stejné množství. Jejím plodem je tobolka. V současnosti známe přibližně 100-120 druhů, přičemž ty jsou rozšířeny nejvíce v Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice je nejhojnější lilie zlatohlavá, která rosta nejvíce v lesích.
Kde roste lilie?
Lilii můžeme vidět růst ve volné přírodě, v listnatých lesích i v chráněných krajinných oblastech. Pěstuje se především jako okrasná květina. Z hlediska pěstování je to nenáročná rostlina. Mnohými je považována za královnu zahrad. Na stanovišti vydrží lilie 8 až 10 let života. Barvy květu může mít lilie bílé, krémové, zelené, oranžové, růžové, fialové, purpurové, fialové, žluté, červené. Dorůstají se zhruba 80 až 200 centimetrů. Pěstovat se dá ale i lilie v květináči.
Hlavní zásady pěstování lilií
Nejdůležitější na pěstování lilie je udržení jejich cibulí v chladu, přičemž její květy se musí slunit na slunci. Na zimu musíme cibuli chránit před mrazem. Odpadlé nebo odkvetlé květy zpravidla odstraňujeme. Kořeny by neměly trpět suchem, a proto je nutné důkladně rostlinu zalévat. Cibule vysazujeme zpravidla v srpnu.
Odrůdy lilií
Asijské druhy:
Měří přibližně okolo 0,5-1,5 metru. Patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější.
Americké druhy:
Měří až okolo 2 metrů. Jejich květy jsou skvrnité. Nejvíce rostou červené, oranžové a žluté. Nejznámější z tohoto druhu je Shuksan (zlatožlutá variace)
Orientální hybridy:
Nejvíce měří 3,5 metru. Nejideálněji se pěstuje přímo v rašelině.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.