Pěstování květin, které čistí domácí ovzduší

Lopatkovec, jak hnojit lopatkovec, jak hnojit lopatkovec aby kvetl, toulcovka, toulcovka hnojení Běžně dostupné pokojovky, které vám nádherně pokvetou

V roce 1989 provedla NASA velice důležitou studii pod názvem “Studie NASA o čistém ovzduší” na základě které bylo studováno několik rostlin, které mají dnes známou a prokazatelnou schopnost přispívat k čištění vzduchu. U vybraných z nich dokonce bylo v roce 2004 prokázáno, že jejich mikroorganismy v půdě mají schopnost odstraňovat z ovzduší částice benzenu. 

Dnes se jedná o dobře známé vlastnosti, které jsou zcela zásadní pro vylepšení celkové kvality života v našich bytech a domovech a to zejména na místech v blízkosti silničních nebo dálničních komunikací. Takové zkušenosti umožní lépe doma dýchat a užívat si například nové české casino nebo jiné zábavy, ale také odpočinku, v prostředí, které je pro zdraví bezpečnější. 

Rostliny, jež jsou součástí této studie 

Více než dvě desítky rostlin byly studovány v rámci této a pozdějších studií pro zajištění znalostí o tom, jak bojovat se stále se zhoršující kvalitou ovzduší. Dnes je možné se kromě samotných studií obrátit také na doprovodnou literaturu, jako je kniha “Jak vypěstovat čerstvý vzduch” a dalších titulech, dnes dostupných také v českém jazyce. Podívejme se nyní na některé rostliny, které jsou součástí této studie a které je možné pěstovat doma v květináči bez nutnosti velké domácnocti vybacené balkonem. 

Rostliny, které filtrují formaldehyd a jejich pěstování 

Studie se zaměřovala na hned několik nebezpečných látek, které se běžně nachází v ovzduší, mezi ty patří také formaldehyd – jeho vdechování je přirovnáváno k inhalování kouře z cigaret a potenciálně je tak škodlivý pro lidské zdraví, ale také životní prostředí. Je možné najít hned několik rostlin, které mohou pomoci filtrovat formaldehyd z ovzduší a doplňovat práci čističek vzduchu. 

V České republice oblíbeným příkladem je například datlovník (Phoenix roebelenii). U této rostliny je nutné pamatovat na to, že potřebuje dva zásadní věci, teplo a prostor. Datlovník miluje ovzduší kolem 21-25°C a díky tomu je ideální pro pěstování doma, potřebuje však pořádný prostor a není tak zcela ideální pro malé domácnosti. V případě malých bytů je možné obrátit pozornost na rostlinu známou jako šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), která je malinká a může se pěstovat prakticky kdekoliv, pozor, je však toxická pro pejsky a kočky. Tato rostlina typická svým unikátním zbarvením lístků roste velice rychle a může pokrývat až dva metry, je tak skvělou rostlinnou například na vysoké knihovny. Potřebuje v průměru 18-25 °C a vadí jí průvan, tak pozor na umístění. 

Na tomto seznamu je možné najít také rostliny, které jsou pro kočky a pejsky zcela netoxické a přesto mají schopnost filtrovat formaldehyd z ovzduší. Patří sem například krásně zbarvená gerbera jamesonii (Gerbera jamesonii), která má kombinaci mnoha barev svých květů a velice často se pěstuje ve firmách a na zahradách, je jednoduchou trvalkou, která je původem z Jižní Afriky. Je důležité ji umístit na slunné místo a to ideálně při teplotách kolem 15 °C. 

GerberaFoto: Pixabay

Další netoxickou rostlinou s touto schopností je také orchidej phalaenopsis (Phalaenopsis spp.), jinak známá také jako Můrovec. Typická svým fialovým zbarvením, tato orchidej se přirozeně nachází v deštných pralesech a to vysoko v korunách zde rostoucích stromů, přesto je možné ji pěstovat jednoduše doma. Tato orchidej potřebuje dostatek světla, ne však přímé sluneční paprsky a ideálně vyžaduje 20 – 22 °C, aby rostla pohodlně. 

Rostliny, které filtrují xylen a toulen 

Dále se studie zaměřovala na dvě látky a to xylen a toulen – zatímco xylen může při vysoké koncentraci způsobovat podráždění dýchacích cest, toulen může způsobovat jak bolesti hlavy, tak závratě a svým principem rozpouštění umožňuje jednoduché vdechnutí. Rostliny, které mají prokazatelnou schopnost tyto dvě látky z ovzduší částečně filtrovat jsou mnohé, patří sem například toulitka (Anthurium andraeanum), této rostlině se někdy přezdívá také Red Bull a to pro její výrazně rudé květy. Toulitka Andréova je ideální na pěstování v květináči a potřebuje dostatečné a přitom nepřímé světlo, v létě je navíc nutné věnovat pozornost dostatečnému zalévání. 

Další rostlinou s touto schopností je lopatkovec (Spathiphyllum), která je jednou z mála rostlin na tomto seznamu se schopností filtrovat nejen toulen a xylen, ale také formaldehyd a trichlorethylen. Typická svými bílými květy ve tvaru lopatek, tato rostlina je běžná v českých domácnostech i firmách. Pro svůj ideální růst tato rostlina potřebuje 18 až 22 °C a nevadí ji větší vlhkost vzhledem k tomu, že pochází z tropů, proto je pro její stanoviště možné vybrat také koupelnu, nejčastěji se však pěstuje v obývacích pokojích. 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.