Pěstování kaktusů jako skvělý koníček
Kaktusy jsou krásné rostliny, které si ale zaslouží specifickou péči. Pokud si tedy kaktus koupíte, měli byste myslet na to, že je nutné znát základní pravidla týkající se jejich pěstování. Pokud chcete, aby vám kaktus vykvetl, pak je třeba je vydatně zalévat měkkou odstátou vodou. Činit byste tak ale neměli pravidelně. Stačí pouze nárazové a silné zalití substrátu. Není od věci nechat vodu v misce pod květináčem. Rostlina si tak sama vezme tolik, kolik potřebuje. Kaktus také potřebuje dostatečné množství čerstvého vzduchu a hlavně sluníčko. Na to bychom v žádném případě neměli zapomínat.
Na substrát kaktusy náročné nejsou
Rozhodnete-li se pěstovat kaktusy, měli byste se také zaměřit na volbu toho správného substrátu. Kaktusy sice nejsou výrazně náročné, nicméně vhodně zvolený půdní podklad jim napomůže ke správnému a cílenému růstu. Ideální je smíchat podklad s minimálně třetinou obsahu perlitu, hrubozrnného písku anebo keramzitu či jiného dobře propustného materiálu. Zamezíte tak sice pomalému, ale intenzivnímu usychání. Živiny čas od času doplníte kvalitním hnojivem s obsahem fosforu či draslíku.
Přesný návod neexistuje
Pokud byste chtěli naprosto přesný a vyčerpávající návod na pěstování kaktusů, pak jej nedostanete. Kaktusy rostou po celém světě. Jedná se často i o tropické oblasti. Jedná se o oblasti, které jsou položeny nízko, ale i o lokality nad 4 000 metrů. Najdeme je na vlhkých loukách a také na rozpálených skaliskách. Obecně platí, že nejvíce světla vyžadují kaktusy, které mají bílé otrnění. Holé kaktusy určitě snesou více vody a na slunce nejsou až tolik náročné.
Pěstování dalších sukulentů
Spolu s kaktusy se často pěstují i ostatní sukulenty. Typické je zejména aloe. Poměrně oblíbené jsou ale i rostliny typu agave, crassula anebo euphorie a další. U všech jmenovaných je důležitá mírná zálivka. Tvarovat se většinou mohou za pomocí řezu podobně, jako je tomu u některých okrasných keřů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.