Pěstování japonského topolu
Japonský topol patří v naší republice mezi nejrozšířenější pěstované rychle rostoucí dřeviny. Pěstování japonského topolu je čím dál více oblíbenější. Nejčastěji se pěstuje na výrobu vlastního levného palivového dříví. Někteří jej využívají na výrobu dřevní štěpky. Chcete-li jej i vy pěstovat pro vytápění, v první řadě si ujasněte, jaké množství japonských topolů budete potřebovat a vyberte vhodné místo. Výsadba japonského topolu (i jednoho kusu) vyžaduje povolení, které uděluje příslušný Městský úřad – Odbor životního prostředí.
Japonský topol se představuje
Japonský topol je kříženec topolu černého a Maximowičova. Je to dvoudomá rostlina samičího pohlaví. Japonský topol se řadí mezi rychle rostoucí dřeviny, protože v prvních letech po výsadbě je jeho růst velmi rychlý. Za rok může dosáhnout až tří metrů. Japonský topol se po vysazení velice dobře ujme a ocenit na něm lze také odolnost. Topol vydrží jak dlouhodobá sucha, tak deštivé období. Ideální dřevinou je také proto, že nemá skoro žádné škůdce. Japonský topol lze pořídit jako prýty, řízky nebo kořenáče.
Japonský topol – prodej
Sazenice japonského topolu můžete sázet v podstatě po celý rok. V suchých měsících je dostatečně zalévejte. Prýty jsou 1 – 2 m dlouhé pruty jednoletých výhonů japonských topolů o průměru zhruba 0,7 cm, které byly sklizeny v zimních měsících. Můžete z nich nařezat 5 až 10 řízků v případě, že nebudete chtít sázet celé prýty. Nejvíce rozšířenou sadbou jsou řízky. Jedná se o zhruba 22 cm dlouhé nastřihané nebo nařezané prýty, jejichž průměru je od 0,7 – 3 cm. Sázejte je na jaře od března do května. Kořenáče jsou jednoleté sazenice, které jsou předpěstované v sadbovačích. Dosahují okolo 80 cm a průměr u země je zhruba 0,8 cm. Díky svému rozvinutému kořenovému systému je předpoklad, že se vám ujmou.
Japonský topol – pěstování
Vhodný pozemek na pěstování japonských topolů si připravte již na podzim. Zbavte ho plevelů a trav, zorejte ho a přesmykujte. S výsadbou začněte na jaře. Topol vyžaduje dostatek vláhy, na živiny není náročný. Na začátku růstu je velmi důležité, abyste udržovali místo bez plevele zhruba dva roky. Plevel můžete likvidovat jak mechanicky například mulčováním nebo sekáním, tak chemicky. Chemický způsob ale moc nedoporučujeme, protože japonský topol je na herbicidy dost náchylný. Místo oploťte proti srnkám. Za 2 až 5 let již můžete sklízet palivové dříví nebo dřevní štěpku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.