Pěstování cuket aneb Přímý výsev vs. předpěstování
Cukety patří mezi vděčnou plodovou zeleninu. Na pěstování nejsou nikterak náročné. Pustit se do pěstování cuket může i začátečník. Zelenina, která nabízí pestré využití v kuchyni. Jaké možnosti v rámci pěstování se nabízí?
Velmi plodná zelenina
Cukety, tzv. letní tykve, jsou vskutku velmi plodné. Jediná rostlina je schopna vás zásobit mnoha zdravými, chutnými plody. Na osobu tak zpravidla postačí 1 až 2 rostliny, abyste zvládli vše zpracovat. Je třeba však myslet na to, že každá rostlina potřebuje dostatek místa, jelikož listy jsou velké a růst je velmi bujný. Pokud nemáte zahradu, můžete cuketu pěstovat na terase či balkonu ve velké nádobě. Květy ovšem potřebují opylení hmyzem, tj. včely a další opylovači musí mít přístup k rostlině. Pokud jich je nedostatek, je nezbytné samičí květy s pomocí samčích opylovat ručně.
Přímý výsev vs. předpěstování
Přímý výsev na záhon je bezpochyby jednodušší, prostorově i časově méně náročný. Oproti tomu předpěstované sazenice mají určitý náskok, ale při přesazování z malé nádoby do volné půdy se může narušit jejich kořenový bal a růst se následkem toho zpomalí. Vše má své výhody a nevýhody. K předpěstování jsou osvědčené rašelinové květináče, které potom můžete vysadit i se sazeničkami přímo na záhon. Použít však můžete i květináčky či umělohmotné kelímky, zde je však právě třeba počítat s možným útlumem růstu rostlin, jak je uvedeno výše. Předpěstovat sazeničky lze ve skleníku, v pařeništi i na okenním parapetu.
Foto: Pixabay
Volba stanoviště a nezbytná péče
Cuketám se nejvíce daří na výhřevném, slunném a chráněném stanovišti. Na 1 až 3 týdny před výsadbou či výsevem můžete záhon přikrýt černou fólií, díky které se půda prohřeje. Půdu je dobré obohatit uzrálým kompostem. Semena lze ven vysévat v květnu, a to do řádků ve vzdálenosti 50 až 100 cm jednotlivě, nebo do jamky po 3, přičemž po vyklíčení se ponechává pro další růst jen nejsilnější rostlina. Pokud semínka před výsevem namočíte, vyklíčí dříve. Pokud budete vysazovat předpěstované sazeničky, tak by výsadbě mělo předcházet postupné otužování.
Za suchého období je třeba zalévat odstátou, ideálně dešťovou vodou. Pakliže rostliny nejsou od počátku pěstovány v mulčovací textilii, je dobré půdu pod nimi mulčovat organickým materiálem. Vrstva by ovšem neměla být příliš silná, aby se pod ní nemohli ukrývat slimáci, jakožto nezahrnula krček rostlin. Rostoucí plody je ideální podložit suchým mulčovacím materiálem, tj. pilinami, slámou apod., aby na vlhké zemi nezačaly plesnivět.
Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.cz
Náhledové foto: Pixabay