Pěstování česneku na parapetu: Vitamíny si můžete vychutnat za týden, a to uprostřed zimy
Pěstovat česnek doma na parapetu? Žádný problém, protože vše je velmi jednoduché. Jediné, co musíte udělat, je vyzbrojit se dokonalou náladou, trpělivostí a výsledek bude přímo překvapující. Sklizeň česneku z květináče nemůže konkurovat té z půdy, ale vitamíny uprostřed zimy by měl mít každý – co myslíte? A pokud budete chtít, můžete také přizvat děti, které mohou celý proces růstu sledovat.
Nejvhodnější doba na sázení česneku
Ideální je, pokud česnek vysadíte na jaře nebo na konci podzimu, a to do záhonu. K výsadbě bychom měli použít sadbový česnek, který bude nejlépe prospívat ve vaší půdě. Některé z nich patří mezi ozimé. Ty se vysazují na začátku prosince, tedy pokud není zem zmrzlá. Na sklizeň si počkáme 16-36 týdnů, ale bude záležet na tom, kdy a jakou odrůdu vysadíte.
Balkonové pěstování
Někdy je situace jiná a klasická výsadba do záhonu z jakéhokoli důvodu nepřipadá v úvahu. V takovém případě zkuste pěstování v nádobě. Stačí si připravit alespoň 20 centimetrů hlubokou nádobu, která bude mít zespodu vytvořené odtokové otvory. Následně na dno nasypte keramzit či štěrk, a to proto, aby vám při zálivce neodplavával substrát. Na drenážní vrstvu přidejte šedesát procent obyčejného substrátu a zbylých čtyřicet procent doplňte kompostem.
Substrát v nádobě lehce stlačíme a připravíme si česnek. Ten by měl být samozřejmě sadbový, ale pokud nemáte, můžete vyzkoušet normální konzumní. Nyní opatrně rozdělte palici na jednotlivé stroužky a umístěte je do hlíny špičkou nahoru. Při domácí výsadbě nemáme tolik místa, ale i tak byste se měli snažit stroužky vysazovat alespoň sedm centimetrů od sebe. Takže pokud zvolíte nádobu, která má průměr 30 a více centimetrů, uděláte jedině dobře.
A co se týče hloubky sázení, stačí je do substrátu zatlačit tak, aby vyčnívaly špičky. Takto připravenou nádobu s česnekem odložte na světlé místo a podle potřeby zalévejte a hnojte.
Pokud nechcete čekat, máme řešení
Výše zmíněný postup nebude tak rychlý. Avšak, abyste si česnek vychutnali již za týden a doplnili tak řadu prospěšných vitamínů, pak můžete vysadit stroužky česneku mnohem hustěji a užít si zelené natě, které jsou plné vitamínů a mají lahodnou chuť. Abyste si takové výhonky vypěstovali, máte několik možností.
Můžete vzít třílitrovou plastovou láhev, naplnit ji substrátem, po stranách do ní vyřezat několik otvorů a do nich vložit stroužky česneku – opět špičkou nahoru. Dále můžete použít širší květináč a stroužky do něj vysázet. Někdo také výhonky pěstuje pouze ve vodě. Výhonky si vychutnejte například v pomazánce, polévce či jen tak s čerstvým chlebem a máslem.
Zdroj: https://radimejak.cz/pestovani-cesneku-doma/
https://bydleni.instory.cz/1140-cesnek-si-muzete-snadno-vypestovat-i-doma-v-obyvaku.html
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)