Pěstování česneku: dobře si pamatujte jeho umístění, příští 4 roky by zde být neměl
Pěstování česneku není nic náročného. Odměnou vám budou krásné paličky česneku, které mají plnou chuť. Stejně ale jako u jiných plodin existuje pravidlo, že česnek bychom neměli pěstovat na jednom místě. Díky tomu totiž zvyšujeme pravděpodobnost vzniku chorob, které jsou pro česnek typické. A netýká se to jenom česneku, ale také plodin, které jsou mu podobné. Proto je dobré udělat něco pro dobrý přehled.
Deník každoroční výsadby
Pokud máte potíže vzpomenout si, kde jste vysadili česnek loni a kde byl předloni, můžete si začít vést deník. Sem si nakreslíte jednoduchý plánek svého pole, na který si rozkreslíte, kde byl pěstován česnek a jiné plodiny. Není to vůbec nic náročného. Díky tomu budete mít vždy přehled o tom, kde byly které plodiny pěstovány. To vám může pomoci naplánovat si výsadbu na další rok dopředu.
Pěstování česneku na záhonu
Česnek bychom měli pěstovat na stejném místě pouze jednou za tři až čtyři roky. A nejedná se pouze o česnek. Česnek bychom neměli pěstovat ani po cibuli, šalotce a dalších rostlinách z rodu Allium. Díky tomu, že dodržíme toto základní pravidlo, můžeme předcházet onemocnění česneku (nemoci i škůdci se mohou hromadit v půdě a napadat rostliny stejného rodu znovu a znovu) a navíc tím předcházíme vyčerpání půdy na určitou skupinu živin.
Správné střídání plodin
Pokud pravidelně pěstujete rostliny na své zahradě, měli byste dodržovat pravidla, kdy po kořenových plodinách následují listové, po nich zase ovocné. Česnek je kořenová plodina, takže bychom po ní měli pěstovat saláty, brokolice, špenát a další. Mezi „ovocné“ rostliny řadíme ty, jejichž plodu předchází květ. Čili fazole, rajčata, hrách, lilek, meloun, okurky aj. Tímto pomáháte předcházet vyčerpání půdy na určité živiny a vytváříte rozmanitost, která snižuje riziko onemocnění u všech tří skupin plodin.
Základní podmínky pro pěstování česneku
Při volbě umístění pro česnek je třeba vzít v potaz také jeho požadavky pro pěstování. Česnek má rád, když na něj zasvítí ranní sluníčko, které vysuší jeho nadzemní části od rosy. To minimalizuje riziko onemocnění listů. Česnek je nejlepší pěstovat na plném slunci, ale snese i částečný stín, pokud má minimálně 6 hodin plného slunce denně. Půda by měla být dobře odvodněná, protože když stojí česnek ve vodě, hnije a plesniví.
Zdroje info:
https://www.dumazahrada.cz/clanek/za-jak-dlouho-pestovat-cesnek-202.html
https://tasmaniangourmetgarlic.com.au/garlic-guides/garlic-bed-preparation/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!