Pěstování černého rybízu krok za krokem
Černý rybíz patří mezi velmi oblíbené ovoce, které je nejenom chutné, ale také zdravé. Tak například obsahuje obrovské množství vitamínu C a antioxidantů. Na jejich pěstování není potřeba velký prostor – můžete je pěstovat přímo v zemi nebo třeba v květináči, takže klidně i na balkoně. Když černý rybíz kvete, přitahuje svou vůní velké množství včel do zahrady. Což je výhoda i pro jiné rostliny.
Výběr stanoviště
V první řadě je třeba ujasnit si, jaké má černý rybíz základní požadavky. Miluje plné slunce až polostín, vyberte pro něj tedy takové místo. Vhodná je dobře propustná půda, ve které se dlouho nedrží vlhkost. Keře je možné vypěstovat z řízků nebo výhonků, a to brzy na jaře nebo na podzim. Při výsadbě je dobré smíchat půdu s kompostem a do ní řízky zasadit. Řádně zalijte a nechte růst.
Foto: Pixabay
Péče o černý rybíz
Vysazený černý rybíz často zaléváme a od věci rozhodně není i hnojení. To je dvojnásob důležité, pěstujete-li černý rybíz v nádobě. Pro jarní hnojení je ideální hnojivo s vysokým obsahem dusíku (například slepičince). Během vegetačního období je dobré rostliny pravidelně zbavovat plevele – obzvláště jedná-li se o mladou rostlinku. Jakmile plody začnou dozrávat, můžete keř zabalit do síťoviny, abyste je ochránili před ptáky.
Řez černého rybízu
Řez černého rybízu provádíme ideálně na podzim nebo v zimě, když nejsou mrazy. Zbavujeme se nemocných nebo dovnitř rostoucích větví. Řezem odstraňujeme také staré dřevo – tedy takové, které je dosáhlo tří let. Z takového dřeva již stejně příliš plodů nebude a poroste na úkor mladých výhonků, které tímto nebudou plodit tolik. Zdravé dřevo – nejlépe z jednoletých výhonků, které takto odstraníte, lze použít k množení rostliny. řízky odebíráme v délce 20 až 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-blackcurrants/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!