Pěstování celeru: Nezapomínejte na otrhání listů, správnou zálivku i ochranu před chorobami
Máte zasazený celer a těšíte se na sklizeň? Co však udělat, abyste nebyli překvapeni drobnými bulvami? Jak se o rostlinu postarat? Co vše potřebuje kromě živin, slunce a vody?
Okopat a zbavit plevele
Záhon je třeba pravidelně zbavovat plevele, který si akorát dělá nárok na prostor a bere rostlině živiny i vodu. Je třeba být důslední a vytahovat poctivě plevel i s kořínky, aby nemohl brzy opět obrazit a vy si tak i ušetříte práci. V průběhu léta je pak dobré 1 či 2x okopat celer a kolem rostliny odhrabat trochu zeminy, abyste takto vytvořili prohlubeň či jakousi misku, kde se bude snadněji zadržovat voda, díky čemuž bulvy budou lépe růst a zakulacovat se.
Potřebná zálivka a dodání živin
Celer je náročný na zálivku i živiny. Zejména na to myslete v letních měsících. V červenci a srpnu je třeba půdu udržovat vlhkou, avšak nikoli přemokřenou. Na záhonech se nesmí tvořit od zálivky loužičky. Zalévejte brzy ráno či navečer odstátou či dešťovou vodou. Během vegetace je nutné přihnojování dusíkem či vícesložkovým hnojivem. Lze pořídit hnojivo určené na kořenovou zeleninu.
Otrhávání listů
Při pravidelné péči v rámci okopávání a zbavování plevele je třeba také opatrně otrhat starší listy, zejména ty, co rostou po okraji. Bulvy se brzy zahojí a opět obrostou. Otrhávání listů je možné opakovat 2 i 3x za sezonu. Nicméně všeho s mírou. Na rostlině musí zůstat dostatek listové plochy. Vždy zachovejte středové listy. Otrhané listy nevyhazujte, klidně je můžete zužitkovat v kuchyni do polévky, pomazánky apod.
Foto: Pixabay
Ochrana před chorobami
Pakliže celer nemá potřebný dostatek živin, je náchylnější k různým chorobám. Nedostatek draslíku se projevuje žloutnutím a pozvolným zasycháním listů. Při nedostatku boru dochází k srdéčkové hnilobě. Celer může trpět rovněž skvrnitostí listů. Zde pomůže speciální postřik, který lze pořídit v zahradnictví. Nicméně platí, že na záhon, kde rostl napadený celer, by měly další sazenice celeru přijít nejdříve až po 4 letech. Naopak jinou zeleninu zde pěstovat můžete.
Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay