Pěstování bylinek a zeleniny z kuchyňského odpadu: Ušetříte a tělu dopřejte vitamíny i v zimě
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak byste využili například takový odkrojek z celeru, petržele či cibulky? Běžně je totiž vyhazujeme do popelnice či na zahradu na kompost. Avšak využití mohou mít mnohem širší. Díky nim si totiž lze vypěstovat natě či další zeleninu. Na pěstování není nic složitého, dokonce můžete zapojit ratolesti a společně sledovat, jak vám vaše zahrádka z odpadu krásně roste. K tomuto kroku vám bohatě stačí sklenička, voda a prosluněný parapet, toť vše. Jaký odpad vám k těmto účelům může posloužit? Připravili jsme pro vás několik tipů.
Jarní cibulka a česnek
Jarní cibulka, ale i česnek – dva druhy zeleniny, které lze znovu vypěstovat. Samozřejmě z česneku nevypěstujete nový stroužek, ale získáte z něj nať neboli výhonek, který je přímo dokonalý do pomazánek, polévek nebo jen tak na čerstvý chléb s máslem – vynikající. U cibulky si její nať vypěstujete znovu, a to tak, že jí seříznete přibližně tři centimetry nad jejími kořínky a umístíte do skleničky s vodou.
U česneku je to jiné. Dejte je například do truhlíku se zeminou na parapet nebo do panáků po jednom či dvou stroužcích. Jejich nať si budete moci užít velmi brzy.
Celer, ale i římský salát
U řapíkatého celeru můžete využít jeho spodní část. Opět jí dejte do sklenice nebo do misky s vodou, ale nenamáčejte ho úplně, stačí jeho spodní část. Každý den celeru měňte vodu a dopřejte mu taktéž dostatek světla. Již po čtyřech dnech uvidíte rašit první lístečky. Za týden či dva budete mít krásnou nať, kterou si můžete dopřát například v polévce. Nebo ji také můžete umístit do květináče či fóliovníku, zahrnout zeminou až po natě a čekat na nové řapíky. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Stejně tak můžete pěstovat i petržel, která má vynikající nať.
Vypěstovat si nový římský salát bude stejně jednoduché, jako si vypěstovat natě celeru. Postupujte stejně, jako u každé jiné zeleniny. Spodní část salátu dejte do misky napuštěné vodou (salát musí mít ponořenou pouze spodní část) a umístěte ho na parapet. Již za několik dní porostou nové lístky a vy jej můžete zasadit do hlíny.
Cibule má vynikající nať
I cibule má chuťově vynikající natě. Stačí ji namočit do sklenice s vodou a čekat. Jakmile pustí kořínky, brzy se také dočkáte natě. Abychom nezapomněli, stejným způsobem si můžete vychutnávat i pórek. Stačí jej uříznout tři centimetry nad kořínky a opět jej umístit do sklenice. Taktéž nezapomeňte pravidelně měnit vodu, a to každý den.
Zdroj: https://www.apieceofrainbow.com/veggetables-herbs-regrow-kitchen-scraps/, https://www.ruralsprout.com/regrow-vegetables/
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)