Pěstování bylinek a zeleniny na vyvýšeném záhonu
Vyvýšený záhon je dobrý nejen pro vaše rostlinky, ale i pro vaše tělo. Nemusíte se tolik hrbit nebo sklánět na kolena při jeho obstarávání. Má ale i mnoho dalších výhod oproti pěstování přímo v zemi. Jaké to jsou si ukážeme v tomto článku.
Pěstovat můžete kdekoli
Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je jejich univerzálnost. Dají se totiž postavit prakticky kdekoli. Jsou proto vhodné hlavně pro ty, kteří žijí například v činžovních domech a nemají vlastní zahrádku. Vyvýšený záhon si můžete postavit třeba na pavlači nebo na dvorku. Velmi moderní je využívání záhonů na střechách domů. Možnost jejich využití není prakticky ničím omezená. Dalším plusovým bodem pro vyvýšený záhon je to, že se v něm tvoří podstatně menší množství plevelu a pro škůdce je obtížnější se do záhonu dostat. Zamezuje také možnosti nechtěného pošlapání záhonu. Nemluvě o tom, že pokud se pěkně udělá, vypadá vždy velmi dobře.
Vyvýšený záhon: Foto Radek Štěpán
Jak si postavit vyvýšený záhon na zahradě?
Stavba vyvýšeného záhonu je velmi snadná a zvládne ji prakticky každý šikovný kutil. Vyvýšený záhon se dá i koupit jako skládačka, je možné ho ale postavit třeba i ze starých recyklovaných materiálů. Do spodní vrstvy záhonu je dobré dát směs nějakých suchých větví, listí nebo posekané trávy. Další vrstvu vyplňte kompostem a nahoru dejte humus. Získáte tím výbornou půdu pro pěstování, kterou byste třeba v zemi na své zahradě neměli. Při stavbě záhonu svépomocí nezapomeňte na ochranu dřevěné konstrukce buď pomocí nějakého impregnačního přípravku proti hnilobě, nebo použijte ochrannou fólii.
Jak o záhon pečovat?
Zemina ve vyvýšených záhonech rychleji vysychá. Je proto nutné záhony častěji zalévat. Každou sezónu je také nutné doplnit zeminu, která ubyde kvůli větrné erozi. Přestože jsou záhony odolnější vůči výskytu plevele, občas se nějaký může objevit. Je proto dobré záhonky pravidelně vyplevelovat.
Bylinky: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.