Pěstování bylinek a péče o ně v zimě
Pěstování bylinek je velmi oblíbenou činností v mnohých domácnostech. Jejich výhodou je totiž to, že obvykle (v závislosti na druhu) dobře rostou a nepotřebují velký prostor: postačí jim váš okenní parapet. Využívat je pak můžete do kuchyně nebo pro lékařské účely. Konzumace bylinek je způsobem, jak osvěžit svá klasická jídla a dodat jim spoustu nových chutí a vůní. Přitom mají příznivý vliv na naše zdraví – pokud to s jejich množstvím nepřeháníte. Některé bylinky totiž mohou být při pravidelném užívání ve vysokých dávkách i nebezpečné.
Výhody pěstování bylin
Kromě již uvedených důvodů – snadnost pěstování, malý prostor k pěstování a zdravotní účinky na lidské zdraví – se bylinky mohou pochlubit ještě dalšími příznivými účinky. Tak například mohou na vaši zahradu přilákat spoustu užitečného hmyzu, jako jsou berušky nebo zlatoočka (pochutnávají si na škůdcích na naší zahradě). Na druhou stranu nás mohou zbavit nežádoucího hmyzu, jako jsou například komáři.
Foto: Pixabay
Jak se dají bylinky pěstovat?
Pokud máte zahradu, můžete pro bylinky vymezit kousek místa a vytvořit si zde svou domácí bylinkovou zahrádku. Ideální je, když se tato zahrádka bude nacházet v blízkosti vstupních dveří do domu, takže při vaření budete moci rychle zaběhnout pro bylinku, kterou zrovna potřebujete. Pokud zahrádku nemáte, můžete si vystačit s okenním parapetem – to má tu výhodu, že na zimu je nemusíte chránit před mrazem. Bylinky nejsou náročné na pěstování, takže jejich pěstování nemusíte věnovat příliš mnoho času.
Pozor na zimu
Existují bylinky, které jsou odolné vůči nízkým teplotám a před zimou stačí seříznout jejich nadzemní část. Některé bylinky, jako je například rozmarýn, jsou teplomilné a nemůžeme je nechat celoročně venku. Je vhodné je pěstovat v nádobách, které od druhé poloviny května až do začátku podzimu vystavíme ven, aby se jim dostalo co nejvíce slunečních paprsků. V době před příchodem mrazů je pak přeneseme dovnitř, kde s jejich pěstováním můžeme pokračovat.
Hnojení bylinek
Během vegetačního období je dobré bylinky přihnojovat, a to nejlépe organickými hnojivy, protože bylinky poté celé konzumujeme. Existují dokonce speciální hnojiva na bylinky, které posiluje růst bylinek, ale příliš ho neurychluje. To je důležité k zachování chuti a aroma bylinek – a také pro zachování jejich zdravotních účinků. Hnojení začínáme v březnu a u bylinek, které budeme pěstovat přes zimu, s ním končíme na konci srpna.
Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/nawozenie-i-pielegnacja-ziol
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!