Pěstování bílého rybízu: vše, co byste měli vědět od výsadby až po sklizeň. A hodí se i pro alergiky
Bílý rybíz není na českých zahradách rozšířený ani zdaleka tak, jak by si zasloužil. A je to opravdu škoda. Jde vlastně o kultivar červeného rybízu, takže se opravdu nepěstuje nijak složitě, a přitom vám může poskytnout opravdu zajímavou chuť.
Jak chutná bílý rybíz? Jeho drobné aromatické bobule mají velké množství cukru, takže obvykle chutnají opravdu sladce, ale v závislosti na odrůdě vždy obsahují více nebo méně kyselin. Všechny odrůdy bílého rybízu mají navíc velmi vysoký výnos: ten bývá obvykle 3-4krát vyšší než při pěstování černého rybízu.
Výhody bílého rybízu pro zahradu
Stromky bílých rybízů navíc bývají o něco odolnější vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, ale také proti chorobám, škůdcům a roztočům. Bílý rybíz se také od ostatních druhů rybízu liší tím, že začíná plodit rychleji a poskytuje výnos přibližně do 20-25 let věku.
Foto: Pixabay
Jeho plody jsou také bohaté na vitamíny (C, E, P), minerální látky a cenné pektiny. Mají tedy příznivý vliv na lidské zdraví. Rybíz se hodí například při onemocněních kardiovaskulárního systému a zabraňuje rozvoji aterosklerózy. Bílý rybíz také není kvůli nedostatku pigmentů téměř vůbec alergenní, takže ho může jíst každý.
Jak pěstovat bílý rybíz
Při pěstování potřebuje bílý rybíz více světla než černý rybíz. Na stinném místě jeho bobule nezískají kýženou sladkost. Vyhovuje mu také rovnoměrně vlhká a mírně kyselá půda, nejlépe hlinitopísčitá. Je také důležité, aby byly keře chráněny před silným větrem.
Keře bílého rybízu zalévejte jednou za 9-12 dní, během období kvetení a růstu plodů však zálivku trochu zintenzivněte. Na stanovišti také odstraňte plevel, ten odebírá keři vláhu a živiny. Jednou za 2-3 týdny také provádějte kypření do hloubky 8 cm. Na jaře rybízy pohnojte směsí dusíku, draslíku, fosforu, v létě je pohnojte nejlépe kompostem nebo tekutým hnojením.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-rybizu.html, https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-rybizu/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)