Pěstování bazalky není složité
Bazalka je bylinka, která se pěstuje nejen pro okrasu, ale používá se i v kuchyni k ochucení mnoha pokrmů, a navíc má i léčivé účinky. Její pěstování je velmi oblíbené. Můžete si ji předpěstovanou koupit přímo v zahradnictví, ale určitě je lepší, když si ji vypěstujete doma přímo ze semínka. Vydrží vám déle.
Jak pěstovat bazalku
Pěstování bazalky není vůbec náročné a je také pro ty z vás, kteří nemáte zahrádku. Bazalka se dá pěstovat v květináči v bytě či za oknem, nebo v truhlících na balkónech. Je výborným přírodním repelentem, odpuzuje hmyz. Pro pěstování v bytě je vhodná bazalka pravá. Bazalka potřebuje dostatek světla a tepla. S výsevem začněte v březnu či dubnu. Dařit se jí bude v organické a lehce propustné půdě s trochou perlitu, který se přidává proto, aby zajistil provzdušnění.
Vysazování a péče
Semínka vysévejte na povrch, zatlačte je mírně a dejte květináč na světlé místo. Nezapomínejte rostlinku pravidelně zalévat. Bylinka by vám měla zhruba do 3 týdnů vyrůst a vy ji následně přesaďte na záhon či do truhlíku. Dejte pozor, abyste nepoškodili kořínky. Chcete-li pěstovat bazalku na zahradě, vysaďte ji až na konci května, jinak by ji mohly zničit přízemní mrazíky. Pěstitelé doporučují pěstovat bazalku na záhonech vedle rajčat, protože potřebují jak stejné složení půdy, tak i pravidelnou zálivku ráno i večer. Bazalka nejenže zvýší vůni rajčat, ale bude i chráněna před padlím. Při dorůstání ji zaštipujte, odstřihávejte mladé lístky a vrcholky výhonků.
Bazalka a její použití
Bazalku sklízejte nejlépe v období před kvetením, tj. v měsíci červnu, kdy je její aroma nejsilnější. Po seříznutí rostlinky se můžete dočkat i druhé úrody v září. Po uříznutí bazalku ihned zpracujte, rychle totiž ztrácí svoji chuť. Uchovat ji můžete jak v mrazáku, tak i sušenou. Zpracovat ji můžete také do oleje. Teplota při sušení bazalky by neměla být vyšší než 35 °C. Bazalka se používá v kuchyni jako koření nejen pro svoji chuť, ale i pozitivní účinky na trávicí ústrojí. Přidat ji můžete do polévek, omáček, luštěnin, na pizzu, do těstovin či k rybám a masu. Také se přidává do bylinkového octa, dresinků, marinád a salátů. Dále se užívá jako kloktadlo, může se také inhalovat. Své využití má i v kosmetice.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.