Pěstování batátů ve zkratce
Batáty si v poslední době našly svou cestu i na jídelníček Čechů. Není se čemu až tak divit, jelikož se jedná o lahodnou plodinu velmi podobnou našim bramborám. V jejich konzumaci jsme ostatně mistři. Sladké brambory, jak jsou batáty také mnohdy nazývány, jsou plody ne příliš známé tropické rostliny povijnice batátové. Pochází původně z tropických oblastí Střední Ameriky. Nejčastěji je najdeme ve Venezuele, Kolumbii či na Yucatanu.
Jaké jsou druhy batátů?
Povijnice batátová je poměrně specifickou rostlinou dosahující délky až 5 metrů. Dokonale zakoření a prostoupí ji typické mléčnice. Listy má laločnaté charakteristická je purpurovými květy. Najdeme je na velmi dlouhých stopkách. Hlízy mohou mít v maximu až 5 kg. Rozlišujeme přitom různé druhy batátů. Nejčastěji se vyskytují na pultech supermarketů klasické batáty červené mající buď žlutou, anebo bílou dužninu. V Severní Americe existuje i oranžový kultivar batátů a není problém sehnat i odrůdy se žlutou slupkou. Zajímavé jsou i vodní batáty rostoucí hojně v jihovýchodních oblastech Asie.
Zásady pěstování batátů
V první řadě je zapotřebí říct, že rostlina potřebuje dlouhé vegetační období s absencí jakýchkoli mrazů! Optimální je pěstování batátů ze zakoupených hlíz. Rostlinu zasadíme do květináče a následně jí opatříme oporu. Po květnových mrazech již lze předpěstované rostliny dát ven. Optimální je zcela prosluněné místo a vyhřátý půdní podklad. Výborný je hlavně vytápěný fóliovník.
Další tipy pro pěstování batátů
Batátům, respektive povijnici batátové, nevadí ani sucho, nicméně je zapotřebí čas od času dopřát rostlině maximální závlahu. Produkce hlíz se tím logicky zvýší. Ke sklizni se odhodlejte až poté, co zaschnou lodyhy. Při sklizni se pokuste vyvarovat toho, abyste poničili hlízy. Ve sklepě lze skladovat batáty klidně i 3 týdny. Nezapomeňte ale na dostatečné větrání prostoru.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.