Pěstování aster: Teď je ten správný čas

Astra čínská

Astry – to jsou květiny mnohých barev a tvarů. Existují ve spoustě odrůd. Všechny byly vyšlechtěny z astry čínské (Calistephus chinensis), což byla původně poměrně jednoduchá květina s fialovými okvětními lístky a žlutým středem. V 18. století si ji ale dovezli Evropané a vyšlechtili z ní celou řadu odrůd. Pěstovat astry není vůbec nic složitého – a začít můžete právě teď!

Výsev aster

Trpasličí i vyšší kultivary jsou schopné vykvést většinou už v létě téhož roku po výsadbě. Jsou poměrně dobře odolné proti chladu, takže je už brzy na jaře můžete vysadit do skleníku. Na přelomu dubna nebo května byste je mohli vysadit dokonce už na záhon. Pro určení konečného stanoviště je důležité, aby to bylo slunné místo s vlhkou ale dobře propustnou půdou. Dobře snášejí i vápník v půdě.

Astra

Astra: Foto Pixabay

Péče o astry není složitá

V létě můžete astrám vyštipovat již odkvetlé květy. Rostlině to velmi prospěje a dokonce bude kvést opakovaně. Z květů se tak budete moci radovat až do podzimu. Obvykle mohou vydržet až do prvních mrazíků, takže pokvetou ještě v období, kdy už to ostatní rostliny vzdávají. Pokud je období sucha, myslete na své květiny a pravidelně je zalévejte. Zálivku provádějte večer. Pokud byste zalévali za plného slunce, mohly by kapky vody uchycené na listech vytvořit nepěkné tmavé skvrny. Vyplatí se také okopávat prostor mezi jednotlivými rostlinami a zbavovat záhon plevele.

Hnojení aster

Své rostliny můžete posílit podzimním hnojením. Avšak pozor. Astry nemají moc rády přímé organické hnojení (obzvláště citlivé jsou na chlévský hnůj, protože obsahuje příliš mnoho dusíku). Vystačíte si s posekanou trávou nebo listím.

Střídejte stanoviště

Pokud pěstujete astru čínskou, je vhodné pro ni každý rok vybrat jiné stanoviště. Astra má totiž přirozeného nepřítele. Je jí houba rodu Fusarium. Choroba, kterou způsobuje, se označuje názvem fuzarióza, lidově ji označujeme jako padání aster. Nemoc se projevuje na vzrostlých rostlinách: květy rychle vadnou a poté uhynou. Takto uhynulé květy nedávejte do kompostu. Spalte je.

Mšice – další nepřítel

Mezi škůdce, které zcela běžně napadají astry, patří mšice. Mezi projevy, že astra byla napadena mšicemi, patří pokroucené a různě deformované listy. Právě z jejich spodní strany totiž mšice sají rostlinnou šťávy, což astru samozřejmě oslabuje. Je proto vhodné se mšicí zbavit co nejrychleji. Na trhu jsou k tomuto účelu dostupné chemické prostředky.

Astra čínská: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!