Pěstování a sklizeň stévie
Stévie sladká patří mezi ryze přírodní sladidla, která jsou v poslední době stále modernější. Není se čemu divit, jelikož se docela masivně ustupuje slazení bílým cukrem, který má podle všeho negativní dopady na lidské zdraví. Stévie sladká je rostlinou mající svou domovinu na plantážích v Jižní Americe, nicméně vypěstovat ji lze bez větších komplikací i v České republice v ryze domácích podmínkách. Podívejme se tedy na výsev stévie a její pěstování poněkud podrobněji.
Půdní prostředí jako základ
Nejdůležitější je pro pěstování stévie kvalitně připravená půda s tím správným pH prostředím. Pro výsev by se mělo pohybovat mezi 5,5 až 6,5. Zapomenout bychom neměli ani na dostatečnou vlhkost a také na ochranu již zasazených semen. Optimální je písčitá půda s dostatečným množstvím rašeliny. Výborné je pro pěstování stévie i organické hnojivo a fosfor. Rašelinový substrát by měl být při zvýšeném pH dostatečně zředěn.
Výsev raději do skleníku
Ideální je stévii nejprve zasadit, předpěstovat a až poté přesadit na stálé stanoviště. Jedná se o rostlinu se světloklíčivými semeny. Je třeba je tedy dát na povrch půdy a nechat vyklíčit. Nesmí se přihrnovat zeminou. Optimální je pěstování stévie ve skleníku. Má totiž velké množství přirozených nepřátel. Díky své nasládlé chuti ji milují především slimáci. Ve skleníku také nehrozí vítr a poněkud chladnější počasí, na které logicky tato rostlinka není ze své domoviny zvyklá. Samotné klíčení stévie by mělo pobíhat v rozmezí od 24 do 26 stupňů Celsia.
Ostatní aspekty pěstování stévie
Stévie nesmí být v žádném případě vystavena dlouhodoběji nízkým teplotám. Její odolnost je dnes u mnohých kultivarů poněkud vyšší, nicméně i tak je třeba na venkovní teplotu dbát. Při teplotě nižší než 5 stupňů Celsia stoprocentně stévie uvadne. Sklizeň stévie probíhá tak, že rostlinu ustřihnete zhruba 10 až 12 centimetrů nad zemí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.