Pěstování a hnojení
Hnojiva neodmyslitelnou součástí každého zahradničení – indoorového i klasického venkovního. Správný výběr hnojiva a jeho dávkování je jedním z klíčových prvků zdravých, krásných a bohatě plodících rostlin. Nevíte, jak vybrat správné hnojivo na rajčata nebo okrasné květiny? Přemýšlíte, zda sáhnout po některé „klasice“ nebo zkusit třeba vermikompostování? Právě v následujících řádcích se vám pokusíme osvětlit základy používání hnojiv na zahradě i doma.
S jakými druhy hnojiv se můžete setkat? Obsahují hnojiva také některé substráty?
Než začnete vůbec s hnojením, věnujte nejprve pozornost výběru substrátu. Mnoho moderních substrátů bývá totiž předhnojeno na dobu mezi 1–6 týdny. Například substrát Plagron Batmix obsahuje netopýří Guano, které patří mezi nejlepší přírodních hnojiva. S vlastním hnojením byste tedy měli začít po uplynutí doby uvedené na obalu substrátu.
Pořídit si můžete hnojiva tekutá, sypká či pevná. Každému pěstiteli vyhovuje něco jiného, takže záleží na vás. Setkat se můžete i s dalším dělením hnojiv – na jednosložková, dvousložková a třísložková. Tímto údajem je myšlen počet složek, které musíte smíchat, aby vznikl živný roztok. Nejčastěji u základních hnojiv narazíte na kombinaci draslíku, fosforu a dusíku.
Čím byste se při výběru správného hnojiva měli řídit?
Pokud patříte mezi méně zkušené pěstitele, nejjednodušší pro vás bude koupit si rovnou hnojiva určená pro konkrétní druhy zeleniny. Pořídit si tak můžete například hnojiva pro plodovou zeleninu – použít je můžete na okurky, rajčata, ale i tykve nebo papriky. Výběr hnojiva také podstatným způsobem ovlivňuje způsob vašeho pěstování. Pokud používáte klasický zemitý substrát, volte raději zemité hnojivo. Rostliny v substrátu také přihnojujte méně, část živin už čerpají právě z něj.
Je vaše zahrádka hydroponická či aeroponická? V tom případě raději sáhněte po koncentrovanějším hnojivu. Měla by také být měkčí, aby se vám lépe mísila s vodou. Za zvážení stojí, zda si vyberete chemická, nebo bio hnojiva. Bio varianty hnojiv jsou k vaší zahrádce šetrnější a ideálně se hodí k ručnímu zavlažování a venkovnímu zahradničení.
Aby hnojiva splnila svůj účel, je třeba je správně dávkovat
Dejte si pozor na přehnojení rostlin. Příliš mnoho hnojiva může vést ke zpomalení růstu, náchylnosti k chorobám a celkovému slábnutí rostlin. Zbytečné používání příliš velkého množství hnojiv vám také samozřejmě poleze do peněz. Pro správné stanovení dávek hnojiva se vždy řiďte instrukcemi výrobce. Nezapomeňte také, že je rozdíl mezi hnojením v květu a hnojením v růstu. Během růstové fáze je důležité poskytnout rostlině dostatek dusíku, naopak ve fázi květu rostlina potřebuje více fosforu a draslíku.
Doufáme, že pro vás byl článek přínosný a že se dočkáte obohaté úrody a zdravých rostlin. Pokud vás tématika hnojiv a pěstování zajímá a chcete se o ní dozvědět víc, máme pro vás užitečný tip – stáhněte si nový e-book o hnojivech.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.