Pesto z bršlice je dobré i bez parmazánu
Také vám připadá, že všechny bylinkové recepty lákají na levné ingredience a hned potom sáhnou po nějaké exotice? Například pesto si často neumíme přestavit bez parmazánu nebo alespoň jeho kvalitní náhrady.
V zásadě by šly pro výrobu pesta použít jakékoliv oříšky, které najdete doma. Někdy je třeba vyhrát si s jejich množstvím, jindy zase zjistíte, že jejich chuť nejde tak úplně dohromady se zvolenou bylinkou. Pro začátek je tedy určitě vhodné vsadit na jistotu.
Bršlicové pesto s mandlemi
K bršlici mi osobně nejvíce chutnají mandle. Základní poměr pro pesto je jednoduchý: tři hrsti mladé bršlice, hrst mandlí a 150 ml oleje (pro dochucení pak sůl). A jak se do toho pustit?
Bršlici dobře omyjte a osušte v utěrce. Vybírejte jen mladé listy, jsou nejkřehčí a nejlahodnější., starší bývají hořké. Mandle je pak lepší použít oloupané a předem namočené, lépe se pak mixují. Opravdu není třeba přesně vážit. Hrstková metoda je po bršlicové pesto dostačují.
Jakmile mandle s bršlicí rozmixujete, zmírněte otáčky a po částech přilévejte olej. A nakonec dosolte podle chuti. A jestliže nedáte dopustit na již zmíněný parmazán, pak je nejlepší chvíle pro jeho přidání teď. Bude vám stačit lžíce jemně nastrouhaného (ovšem pozor se solením). Ale opravdu vám tam chybět nebude, mandle a bršlice si zkrátka co do chuti bohatě vystačí
Jak využít bršlicové pesto
Namažte si ho na chleba přidejte do rýže či luštěnin, dochuťte s ním omáčky, přidejte k dušené zelenině… Možností je hodně. A pokud ho nespotřebujete celé, přesuňte ho do vypařené zavařovací sklenice, vrch zalijte lžící použitého oleje (tedy toho, který jste použili k jeho přípravě) a uskladněte v lednici. Vydrží tu čerstvé i týden.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)