Pesticidy, které nejsou nebezpečné pro vaše domácí mazlíčky

Domácí pesticidy

I když existují speciální spreje na hubení plevele, které vás spolehlivě zbaví plevele i z tak obtížných prostor, jako je zámková dlažba, příjezdová cesta, terasa nebo trávník, ne vždy je dobré ji použít. Tento prostředek je totiž velmi silný. Pokud se po cestě, kde jste jej aplikovali, následně projde kočka nebo pes, může tento prostředek zůstat na jejich tlapkách nebo srsti. Kočky jej pak v rámci očisty lížou jazykem. Na tlapkách zase může vzniknout podráždění.

Jak se obejít bez komerčních pesticidů?

Komerční pesticidy (obzvláště herbicidy) můžeme nahradit. Bohužel, někdy to znamená víc práce, což je něco, co spoustu lidí odradí. Zde je několik způsobů, jak si můžete poradit:

  • Ruční vytrhávání plevele: jedná se asi o nejnáročnější variantu, při které budete muset pokleknout nad zarostlým místem a plevel ručně vytrhat. Použijte k tomu ideálně nůž na plevel.
  • Vypalovač plevele: existují speciální hořáky (elektrické i plynové), které fungují jako horkovzdušné pistole. Těmi můžete spálit plevel v oblasti dlažby či příjezdových cest. Toto řešení je ale praktické pouze pro menší plochy.
  • Tlakové mytí: v oblasti, kde je drobný plevel, ze kterého vzniknul téměř tvrdý povrch (například mech), si můžete poradit právě díky tlakovému mytí.
  • Vařící voda: trik našich babiček spočívá v tom, že plevel přelijete vařící vodou. To sice zabije listy plevele, kořenům některých rostlin (jako je pampeliška) ale neuškodí.
  • Tkanina na kontrolu plevele: hodí se před výsadbou. Jednoduše zastíníte prostor, který chcete zbavit všech rostlin. Tím, že zamezíte přístupu světla, rostliny odumřou.

Postřik

Foto: Pixabay

Domácí prostředky na hubení plevele

Kromě výše zmíněných metod máte také možnost použít ingredience, které si s plevelem poradí, nejsou ale pro domácí zvířata nebezpečné. Jen je zapotřebí ohlídat, aby aplikovaný postřik zaschnul, než se po něm zvířata projdou. Použít můžete kyselinu octovou, která je účinným pesticidem. Použít jej můžete zejména na jednoletý plevel. Bohužel si poradí pouze s listy, nikoli s kořeny. Zde je ale potřeba dodat, že klasický kuchyňský ocet je příliš slabý, je třeba zakoupit si koncentrovanější prostředek.

Glyfosát

Jedná se o velmi rozšířenou chemikálii, která působí jako herbicid (hubí plevel). Jeho výhodou je to, že není pro domácí mazlíčky nebezpečný. I zde je zapotřebí nechat chemikálii zaschnout. Avšak Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že tento prostředek je karcinogenní pro člověka. Glyfosát si poradí s jednoletými i víceletými plevely. Vyžaduje aplikaci jednou za čtyři měsíce. Tato chemikálie zabije vše, čeho se dotkne, proto není vhodné jej aplikovat v blízkosti rostlin, které chcete zanechat.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/pet-friendly-weedkillers/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!