Pes v autě: nedělejte to ani na minutu. Teplota v autě stoupá rychle
O tom, že bychom ani na okamžik neměli nechávat psa nebo dokonce dítě v rozpáleném autě, jste určitě už slyšeli. Teplota v autě se totiž zvyšuje velice rychle, a to, co jsme si mysleli, že nám zabere minutku, se může protáhnout. Jen několik minut v horkém počasí může být pro uzavřeného psa bojem o život. Pokud vás nepřesvědčí skutečnost, že jde o zdraví vašeho psa, tak vás může přesvědčit skutečnost, že vám za to hrozí pokuta ve výši až 50 000 Kč.
Teplota v autě stoupá rychle
To, jak rychle stoupá teplota, vám uvedeme na konkrétním příkladě. Pokud je venkovní teplota kolem 32 °C, pak uvnitř auta může do 10 minut vzrůst teplota na 45 °C. Za 20 minut už může být teplota uvnitř auta 49 °C. V takovém případě funguje auto podobně jako trouba v kuchyni – pes uvnitř auta se jednoduše „upeče“. Při krátkodobém vystavení teploty nad 40 °C hrozí psovi úpal, což je život ohrožující stav. Takový pes má zrychlené dýchání a může se potýkat s dezorientací.
Pes je ohrožen i v nižších teplotách
I když se venkovní teploty pohybují okolo 22 °C, rozhodně není bezpečné, zavřít psa uvnitř auta. Do jedné hodiny může teplota v autě narůst na 46 °C. A otevření okýnek vlastně moc nepomáhá. Delší vystavení takovýmto teplotám může vyvolat otok mozku, selhání ledvin a dokonce i neschopnost srážet krev.
Další důvody, proč nenechávat psa v autě
I když máte auto, které má schopnost klimatizace i v případě, že v něm zrovna nejste, není vhodné psa nechávat uvnitř samotného. Pamatujte, že pes je společenské zvíře, a tím, že jej ponecháte samotného v uzavřeném prostoru, můžete mu zbytečně způsobit stres. Tím spíš, pokud pes není na pobyt v autě nebo v cizím prostředí zvyklí. Pes se může uchýlit k destruktivnímu chování, štěkotu nebo dokonce k pokusu o útěk z vozidla.
Pes se může v autě zranit
Pokud se pes dostane do stavu úzkosti a do stresu, může se pokusit o útěk. To může vést k mnohým fyzickým zraněním. Byl zaznamenán případ, kdy se pes zamotal do bezpečnostních pásů tak nešťastně, že se z toho vyvinul boj o život. Také elektricky ovládaná okna jsou pro něj nebezpečím, stejně jako spolykané části interiéru vozidla.
V ohrožení je i váš vůz
V neposlední řadě je třeba také uvést, že některý ze všímavých kolemjdoucích se může pokusit psa z auta zachránit. To může v některých případech skončit rozbitím okénka vozu. Pokud tento kolemjdoucí prokáže, že šlo o nutnost, bez níž by šlo vašemu psovi o život, budete muset škodu zaplatit sami. O tom, že se nejedná o nízkou částku, snad ani hovořit nemusíme.
Zdroje info:
https://dogtime.com/how-to/pet-safety/5218-dogs-hot-car-kathy-gervais-faq
https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/nezavirejte-psa-v-aute-hrozi-vam-pokuta-50-tisic.A090827_111406_hobby-mazlicci_bma
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!