Pes na vás při běhání skáče? Nevzdávejte se a naučte se spolu běhat

Běhat se psem

Pes obvykle miluje běhání. A pokud i vy chcete zlepšit svou fyzičku, můžete se pokusit běhat s ním na procházkách. Bohužel, spousta psů na to zareaguje tak, že se snaží svého páníčka „chytit“. Skáče po něm, nesoustředí se na cestu. Běhání je proto velmi obtížné. Naštěstí to není nic, co by se nedalo překonat. Jen je třeba začínat pomalu. Přinášíme několik tipů, jak na to.

Pes musí mít vhodný věk

Je jasné, že ne každý pes je vhodný na běhání na dlouhé tratě. Například čivava – ať děláte, co děláte – dlouhé vzdálenosti zvládnou nemusí. Navíc běhání obecně není vhodné pro štěňata, protože jejich kosti se stále ještě vyvíjí. U většiny plemen je třeba počkat až do 1,5 roku věku psa, než s ním začnete běhat.

Procházka před během

Než se pustíte do běhání, měli byste zvládat chůzi na vodítku. Pokud vás pes tahá za vodítko při běžné chůzi, při běhu to může být dokonce nebezpečné. Při procházkách je vhodné psa odměňovat, když se drží blízko vás. Například když zpozoruje divoké zvíře (veverka, zajíc, srnka) a zareaguje na vaše přivolání, je načase jej odměnit. Pro běh je zásadní také to, aby se pes držel na jedné straně – nesmí vám přebíhat přes cestu. Cvičte proto chůzi buď po levé, nebo po pravé straně. Vždy dávejte svému psovi pamlsky v pozici, kterou chcete posílit (chcete-li naučit psa běhat po vaší levé straně, pamlsku mu vždycky dávejte pouze u levé nohy).

Pes musí mít vodítko a postroj

Vodítko a postroj jsou nezbytné pro bezpečnost psa. Při běhu je zapotřebí udržovat vodítko nakrátko, abyste během běhu měli co nejvyšší kontrolu nad psem. Důležité je vhodně se obléci na základě toho, jaké je počasí. To platí i pro psa: v chladnějších měsících můžete psovi obléct svetr nebo bundu pro psy. Pokud je horko, běhejte brzy ráno nebo naopak večer, kdy jsou teploty nižší. Při běhání myslete na hydrataci – některá plemena se přehřívají rychleji než jiná. Pravidelně mu nabízejte vodu.

Pes
Foto: Unsplash

Komunikujte se psem

Předtím, než začnete běžet, je dobré dát to psovi vědět vhodným povelem. Můžete si vymyslet svůj vlastní, jako například „pojďme“ nebo „běžíme“. Čím více informací svému psovi poskytnete o tom, co očekáváte, tím lépe bude reagovat. Pokud máte speciální vodítko na běh, bude třeba psa na něj navyknout. Střídejte chůzi s během. Stejně tak je dobré naučit svého psa zpomalit (opět k tomu můžete vymyslet různé povely, nejvíce se osvědčily citoslovce, jako třeba „hou“ apod.).

Pes se může vyprázdnit předem

Běhání s plným močovým měchýřem nebo před vyprázdněním může být velmi nepříjemné. Proto je dobré naučit psa vykonat potřebu ještě před samotným během. Udělejte to ideálně poblíž místa, kde můžete zlikvidovat odpad (tj. poblíž košů na odpad).

Budujte vytrvalost

Jakmile se naučíte běhat správně, můžete prodlužovat intervaly, kdy běžíte, a zkracovat ty, kdy chodíte. Stejně jako lidé trénují vytrvalost, musí se to naučit i pes. Při každé procházce prodlužujte úseky, kdy běžíte. Běžíte-li v bezpečných oblastech, můžete se dokonce rozhodnout nechat psa běžet bez vodítka. Tím si může užít trochu svobody, může zkoumat, socializovat se a uvolnit nahromaděnou energii.

Zdroje info:

https://dogtime.com/lifestyle/111114-tips-running-with-dog

https://www.akc.org/expert-advice/health/train-dog-to-run-with-you/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!