Pes na procházce: co dělat, když potkáte divoké zvíře

Pes

Pes je domestikované zvíře, ale stále v něm jsou pradávné pudy. Pokud se před ním dá „něco“ na útěk, začne to pronásledovat. Může to být kočka, dítě, člověk nebo třeba divoké zvíře, jako je zajíc nebo srnka. Problém může ale nastat také v okamžiku, kdy divoké zvíře napadne vás na procházce. Obvykle to mohou být samice chránící svá mláďata. Jak se v těchto případech zachovat?

Proč jsou divoká zvířata nebezpečná?

I když je pronásledování divokých zvířat přirozeným psím instinktem, neměli byste ho nechat, aby to dělal. Hrozí totiž různá nebezpečí:

  • Pes se může ztratit: pokud se pes bezhlavě pustí po stopě divokého zvířete, neohlíží se na to, kde je jeho páneček. Pokud se navíc nacházíte v oblasti, kterou neznáte dobře, je to problém. Opatřete proto obojek vašeho psa s adresou a kontaktem na vás.
  • Pes se může zranit/zabít: pes pronásledující svou kořist je na ni natolik soustředěný, že si neuvědomuje další nebezpečí, jako jsou auta popřípadě různé pasti, díry v zemi apod. V tom lepším případě se pouze zraní, srážka s autem mu ale může být osudná. Proto je lepší nepouštět psa z vodítka v blízkosti jakékoli silnice.
  • Pes může chytit nemoci: divoká zvířata, jako jsou například lišky či hlodavci, mohou přenášet nemoci. Typicky jde o vzteklinu a leptospirózu.
Pes
Foto: Unsplash

Co když je pes pod útokem?

V případě, že na vašeho psa zaútočilo divoké zvíře, můžete se pokusit ho zastrašit. Za šera na noční zvířata pomáhá silná baterka či svítilna. Pokud vidíte zvíře ještě předtím, než zaútočí, můžete se začít chovat hlučně – mluvit nahlas, tleskat, dupat. Přitom ale mějte vodítko pod kontrolou, aby vám pes neutekl. Malá zvířata můžete zastrašit tím, že po nich hodíte kámen nebo klacek (nesnažte se je ale trefit). Pokud už je pes napaden, popadněte klacek, hrábě nebo nějaký předmět, který máte po ruce, abyste zvířata oddělili od sebe. Nikdy nestrkejte ruce do souboje!

Jak to udělat, aby pes nepronásledoval divokou zvěř?

Pokud útočí váš pes na divokou zvěř, můžete to vyřešit několika způsoby.

  • Odlákejte jeho pozornost: pokud zpozorujete zvíře dříve, než váš pes (zkusit to ale můžete, i když pes zvíře již viděl), zkuste jej nalákat na jinou činnost. Můžete mu poskytnout jeho hračku, přetahovat se s ním apod.
  • Správný výcvik: pokud vidíte, že pes zpomalil chůzi, přikrčil se a upřeně sleduje něco v dálce, pravděpodobně se chystá „lovit“. V takovém případě je dobré, když ho naučíte na povely jako „nech to“. Tím můžete přesměrovat pozornost svého psa na sebe. Pokud se na vás v takovém případě zaměří, odměňte ho pamlskem.
  • Vyhýbejte se oblastem s divokou zvěří: návštěva lesa si o setkání s divokými zvířaty téměř říká. V takovém případě držte psa na vodítku.
  • Zvoneček na obojek: zvonek varuje divokou zvěř, že se blíží něco neobvyklého a uteče ještě dřív, než se dostane psovi do spárů.

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/52389-encounter-wild-animal-walking-dog

https://www.fitbark.com/blog/how-to-stop-your-dog-from-chasing-wildlife?srsltid=AfmBOoqJBNGp-a6JzAg5paLPXsaOrnKRZ4UyOfRn1H4X19Tlg1DyusR2

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!