Pes bez vodítka: může být hrozbou, možná se chce jen seznámit

Pes, proč pes štěká, agresivní pes, výchova psa, venčení psa

Pokud jdete na procházku se svým psím miláčkem, jednou z nebezpečných situací může být to, že se k vám blíží cizí pes. Může být sám nebo třeba s majitelem – ale protože je bez vodítka, připravte se na případné problémy. Někdy může setkání proběhnout bez problémů. Nikdy ale nevíte předem, jestli je pes přátelský nebo ne. Jak se v takové situaci zachovat?

Cizí pes? Zachovejte klid!

Zachovat klid může být obtížné. Pokud začnete panikařit, může to celou situaci zhoršit. Může to totiž vyvolat jakékoli agresivní chování jednoho z psů. Psi jsou velmi vnímaví a mohou vycítit váš strach. Nemyslete hned na nejhorší. Připomeňte si, že psi patří mezi zvědavá zvířata. Třeba se k vám blíží spíše ze zvědavosti, než z agrese.

Pes utíká
Foto: Pixabay

Připravte se předem!

Kdo je připraven není překvapen. Navíc situaci, kterou si připravíme předem, dokážeme mnohem lépe zvládnout. Proto je dobré zjistit nejenom, jak se v dané situaci chovat, ale také co je dobré mít s sebou. Někteří odborníci doporučují pamlsky. Pokud je budete mít na procházce, můžete svého psa trénovat. Pokud se objeví pes bez vodítka, můžete mu je hodit (celou hrst, to ho poleká a pak zaměstná, když je bude jíst), než se vzdálíte. Pokud víte, že pes, který se k vám blíží, je agresivní (v minulosti již zaútočil), můžete ho odstrašit například vzduchovým klaksonem.

Jak to udělat, aby pes neútočil?

V první řadě se snažte zůstat v klidu. Někteří majitelé instinktivně tisknou svého psa na vodítku k sobě. Tím mu ale dávají znamení, že se něco děje. Takže vodítko držte pevně, ale nepřitahujte svého psa. V žádném případě neutíkejte, protože je pravděpodobné, že vás cizí pes začne chodit. Co tedy dělat?

  • Stůjte klidně a vyhněte se očnímu kontaktu. Ruce nechte volně podél těla.
  • Otočte se na stranu. Psi často interpretují přímé čelení jako výzvu nebo hrozbu. Když se otočíte bokem, udržujete psa v periferním vidění a přitom nezvyšujete napětí. Cizímu psovi dáváte najevo, že nemáte zájem o konfrontaci.
  • Ruce držte nízko a nehybně. Vyhýbejte se náhlým pohybům. Rychlé pohyby mohou cizího psa vyprovokovat k agresivní reakci.

Jak se zachovat, když se pes přiblížil?

Někdy ale ani tato opatření nepomohou a pes k vám i tak přijde. Pokud můžete, dejte mezi sebe a cizího psa překážky – batoh, kolo, deštník. Ustupujte pomalu a klidně. Neotáčejte se k psovi zády. V případě agresivního psa zavolejte o pomoc. Po incidentu upozorněte místní úřady o tom, že se volně pohybuje agresivní pes.

Přátelský nebo agresívní pes?

Podle řeči těla můžete odhalit, zda se pes blíží s přátelskými nebo naopak agresivními úmysly. Přátelský pes má uvolněné tělo, mírně otevřenou tlamu, kterou dýchá, uvolněné uši, vrtí celý tělem či ocasem. Naopak nepřátelský pes se obvykle přibližuje za intenzívního očního kontaktu se zavřenou tlamou. Ocas má vysoko a nemává s ním, uši jsou nastražené a tělo je ztuhlé.

Jak reagovat na cizího psa bez vodítka?

Pokud nepomohlo přejít na druhou stranu ulice nebo ustoupit dostatečně rychle, máte ještě několik možností. Fyzickému boji mezi psy můžete zabránit tak, že si stoupnete před svého psa. Řekněte mu pevným hlasem „běž domů“, „sedni“ nebo jiný povel. Některé psi to odradí.

Zdroje info:

https://www.dogster.com/lifestyle/what-to-do-when-an-off-leash-dog-approaches-your-leashed-dog

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/111145-what-to-do-if-off-leash-dog-approaches-you

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!