Pes a děti: naučte je chovat se k sobě hezky, vyhnete se problémům

Pes a děti

Stejně jako učíte, aby se pes uměl chovat k dítěti, je zapotřebí naučit děti chovat se k psovi. Domácí mazlíček může být sebevychovanější, když jej ale dítě dlouhodobě provokuje, může to skončit varovným vrčením nebo dokonce kousnutím. Dítě by mělo vědět, že s domácími mazlíčky by mělo zacházet jemně a s respektem. Pokud se děti budou chovat k psovi vhodně, jejich vzájemné soužití bude mnohem harmoničtější.

Pes potřebuje vlastní prostor

Naučte dítě rozpoznat, kdy pes potřebuje být sám. Například v době jeho odpočinku by ho neměnl nikdo rušit. Pokud bude pes vylekán při spaní, může reagovat agresivně. Naučte své děti, že strnulý postoj, couvání nebo zatahování ocasu může znamenat určitou úzkost, kterou pes pociťuje. „Zdá se, že pes potřebuje určitý prostor. Pojď, dopřejeme mu ho,“ může zaznít z úst rodiče směrem k dítěti.

Pes a dítě
Foto: Unsplash

Pamlsky a hračky patří psovi

V souvislosti s dostatkem prostoru je třeba zmínit také psí pamlsky a hračky. Psi se často ke svým věcem staví ochranitelsky. Pokud mu je někdo chce vzít, může reagovat různě – agresivně nebo naopak začít příliš skákat apod. V případě, že dítě chce nabídnou psovi pamlsek, mělo by se naučit ho podávat. Pamlsek podáváme na dlani s prsty u sebe – tím minimalizujeme riziko, že pes nedopatřením kousne (nebo se otře zuby o ruku, což si dítě může vyložit jako kousnutí).

Pes potřebuje jemný dotek

Děti jsou někdy příliš „hrr“. Chtějí psovi dokázat lásku, když o to nestojí, nebo ji dokazují příliš vehementně (stisknou psa v náručí). Je důležité, aby dítě pochopilo, že k psovi se musí chovat jemně – netisknout ho, pohlazení stačí. Netahat za srst, ocas ani uši. Dítě by mělo k psovi přistupovat pomalu a ideálně ho oslovit před samotným dotykem. Naučte dítě také to, aby se nedotýkalo citlivých částí těla psa (čumák, břicho). Když se pes nechce mazlit, necháme ho být.

Před psem se neutíká ani nekřičí

Je to těžké. K dětské přirozenosti zkrátka patří křik a běhání. Dítě by si ale mělo uvědomit, že tím může vyvolat obranný mechanismus psa. Ten může reagovat různě. Při běhání navíc hrozí to, že se oba srazí – a hůře většinou dopadne dítě. Utíkající dítě si pes může vyložit jako kořist a začne jej pronásledovat. Nebo na utíkajícího začne skákat, čímž ho může povalit.

Pes potřebuje správné zacházení

Pokud je pes malý a čas od času jej musíte nosit (například čivavu ze schodů nebo štěně do pelíšku), je dobré, když se dítě naučí správnou manipulační techniku. Musíme být opatrní a jemní. Jednu ruku umístíme psovi pod hrudník a druhou podepřeme zadní nohy. Takto je pes dostatečně stabilní a nebude se snažit z úchopu vykroutit. Naučte děti správně zacházet s psími hračkami a hrát si s ním vhodné hry, kdy nehrozí zranění. Nedovolte dítěti, až se přibližuje k psímu čumáku (rukama ani vlastním obličejem).

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/111207-teach-children-to-be-gentle-with-dogs

https://www.kindercare.com/content-hub/articles/2015/february/good-dog-good-kid-teaching-your-child-safety-and-good-manners-with-pets

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!