Perila křovitá: neznámá, ale mocná bylinka

Perila křovitá

Perila, shiso nebo také latinsky Perilla frutenscens původem pochází z oblasti Číny, Japonska a Koreje, ale dnes se běžně vyskytuje také ve Vietnamu a Indii. Odsud se šíří dál na východ až do středozápadní části USA, kde bývá někdy považována za plevel. Kulinářské použití rostliny se vrací do starověku: staří japonští mistři si této rostliny vysoce cenili pro její vůni a chuť. Běžně se používají také semena rostliny, které nazýváme „divoký sezam“ a lze je lisovat na olej.

Zvláštní chuť perily

Perila má velmi výraznou chuť. V listech jsou obsaženy dvě již známé sloučeniny, které jsou obsažené v česneku, cibuli, brokolici a způsobují jejich trochu štiplavou chuť. Živiny a příchuť spolu úzce souvisejí – perila má tedy podobné zdravotní účinky jako právě výše jmenované druhy zeleniny. A všichni víme, jak je česnek mocnou zdraví pro naši obranyschopnost.

Perila

Perila: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Zdravotní přínosy perily

V Japonsku perilu užívají zejména proto, že věří, že dokáže prodloužit život. A to až o deset let (ovšem společně se zdravou stravou). Kromě toho ale působí protizánětlivě a snižuje alergeny. Posiluje kardiovaskulární zdraví, protože obsahuje spoustu omega 3 mastných kyselin. Navíc má také antiseptické účinky.

Pěstování perily

Perila je jednoletá rostlina, kterou ve svých zahradách a zahrádkách můžeme využít jako léčivou bylinu a současně jako okrasnou rostlinu. Listy rostliny, které mají štiplavou chuť, jsou zbarvené do nejrůznějších barev: od zelené přes bílou až do červené – běžné jsou také kombinace různých barev. Perila se pěstuje ze semen, která se vysévají v dubnu. Tato semena jsou dostupná v každém větším zahradnickém centru, kde si můžete vybírat ze spousty variant: s rovnými i nakadeřenými listy, nebo také z různých barev.

Výběr stanoviště

Perila není nijak náročná na pěstování, takže si vystačí s klasickým zahradnickým substrátem. Má ráda slunce a toleruje i sucho. Vzhledem k tomu, že odpuzuje škůdce napadající rajčata, je vhodné tuto bylinku nasadit do jejich blízkosti. Perilu lze pěstovat jak na zahradě, tak také v truhlíku na balkóně nebo i v interiéru (když jí dopřejeme přímé sluneční záření).

Sklízení listů

Listy sklízíme ještě před tím, než rostliny vykvetou. Kvetení můžeme oddalovat pravidelným zaštipováním vrcholu rostliny. Listy sbíráme podobně jako třeba u bazalky – natrháme si, kolik jich zrovna potřebujeme. Nebojte se rostlinu protrhávat, vždycky doroste a bude ještě hustější. Pokud vám rostlina vyroste, můžete ji nechat vysemenit – semínka jsou jedlá, můžete je tedy použít v kuchyni, anebo si z nich vysaďte nové rostliny.

Perila: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!