Pergola by na zahradě neměla chybět. Na co nezapomenout při jejím pořízení?
Pergola se v současné době stává nezbytnou součástí každé zahrady. Jde o konstrukci, která má nejen řadu výhod, ale také zkrášluje celý prostor. Pokud však uvažujete o pořízení nebo stavbě většího typu pergoly, mějte na paměti, že s pořízením pergoly souvisí také několik povinností a že pergola bude vyžadovat určitou péči, pokud chcete, aby vám dlouho a dobře sloužila. Za to však získáte příjemný a útulný prostor, kde můžete odpočívat, posedět s rodinou nebo s přáteli, či využít prostor jako venkovní jídelnu.
Zahradní pergola s řadou výhod
Váháte s pořízením a výběrem pergoly? Vezměte v úvahu všechny výhody, které zahradní pergola nabízí. Díky pergole propojíte venkovní prostory a interiér, získáte u domu přirozený stín, můžete relaxovat na čerstvém vzduchu a získáte pohodlné posezení pro sebe i pro návštěvy. Schováte se před deštěm i prudkým sluncem, můžete zde grilovat a pořádat oslavy. Při výběru pergoly vezměte v úvahu několik věcí. Ujasněte si, jak velkou pergolu chcete, o jaký typ by se mělo jednat, z jakého materiálu by pergola měla být a jak velkou částku chcete investovat. Když vše dobře naplánujete, získáte ideální přístřešek přesně podle vašich představ.
Větší pergolu nechte zapsat do katastrální mapy
Pergola je skvělým doplňkem zahrady, který přidává krásu, stín a pohodlí. Ať už se rozhodnete postavit menší nebo větší pergolu, mějte na paměti, že v případě větší konstrukce je nutné nechat ji zapsat do katastrální mapy. Katastrální zákon totiž, na rozdíl od zákona stavebního, používá pojem „drobná stavba“. Pokud se jedná o rodinné domy, drobná stavba je stavba s jedním nadzemním podlažím, jejíž zastavěná plocha nepřesahuje 16 m2 a výška nepřesahuje 4,5 m. Tyto stavby plní doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu. Obecně se drobné stavby nemusí zapisovat do katastru nemovitostí. Avšak v případě, kdy je pergola větší, je potřeba ji do katastru zapsat. Nesplnění této povinnosti obvykle nebývá v praxi sankcionováno, katastrální zákon však uložení poměrně vysoké pokuty umožňuje.
Komfort a pohodlí zajistí zastínění
Pergola poskytuje také ochranu před slunečním zářením a umožňuje vám užívat si venkovní prostor i za horkých letních dnů. Někdy je však sluníčka příliš mnoho a majitelé pergol se začnou shánět po různých způsobech zastínění. Tradiční zelené zastínění z rostlin, rohože z bambusu, markýzy nebo baldachýny nemusí vyhovovat všem a v každé situaci. Naštěstí existují i jiná, inovativní a moderní řešení. Jedním z oblíbených prvků pro zastínění pergol je použití otočných lamel. Tyto otočné lamely na zastínění vám umožňují přizpůsobit množství světla a stínů, které pronikají dovnitř do pergoly. Můžete je snadno nastavit podle svých preferencí a počasí. Otočné lamely vytvářejí také pěkný vizuální efekt, který zvýrazňuje moderní a elegantní vzhled pergoly.
Co potřebuje dřevěná pergola
V našich zahradách se velmi často vyskytují pergoly ze dřeva. Jestliže se pro takový typ pergoly rozhodnete, mějte na paměti, že dřevo je potřeba ochránit a dopřávat mu pravidelnou údržbu. Dřevo je přirozeně náchylné k poškození vlivem povětrnostních podmínek, hmyzu a plísní. Aby vaše pergola vydržela dlouhodobě v dobrém stavu, je důležité provést správná opatření k ochraně dřeva. Existuje několik možností, jak ochránit dřevo. Jednou z nich je pravidelné ošetřování povrchu pergoly speciálními nátěry nebo oleji, které vytvářejí ochrannou vrstvu a zabraňují pronikání vlhkosti. Dále je vhodné pravidelně kontrolovat pergolu a provádět případné opravy či údržbu, aby se zabránilo větším problémům v budoucnu.
Zdroje info: Autor, dostupnyadvokat.cz, samkit.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.