Pepino: Pěstování exotické rostliny na zahradě
Pepino je zajímavý, dekorativně vyhlížející polokeř, který má velmi chutné plody. Můžeme ho pěstovat buď v interiéru, nebo exteriéru. Nejznámějším druhem je asi Pepino gold a právě o pěstování Pepina gold venku na zahradě bude dnešní článek.
Jak pěstovat Pepino gold?
V našich končinách sice nejde Pepino na zahradě pěstovat celoročně, kvůli mrazu, přes jaro a léto si ho užít můžeme. Nejlepší je nakoupit na jaře silné sazenice, které pak přesadíme do velkých nádob s objemem alespoň 20-30 litrů. Menší truhlíky by byli nevhodné, protože substrát v nich rychle vysychá a rostlina trpí na nedostatek vody i živin. Na venkovní stanoviště však rostlinu přesazujeme až po 15. květnu, kdy už nehrozí jarní mrazíky. Ideální je umístit Pepino pro pěstování na hodně slunné místo. Tedy na jižní, východní nebo západní stranu. Během vegetace přihnojujeme minimálně jednou za 14 dní a zaléváme denně. Pepino můžete pěstovat i ve skleníku, ale musíte dávat pozor na choroby a škůdce. Na druhou stranu se můžete dočkat vyšších výnosů.
Množení
Pepino množíme semeny. Doba od výsevu do kvetení je zhruba 5 měsíců. To znamená, že výsev je nutné provádět v lednu, nejpozději v únoru. Vypěstované rostliny jsou variabilní, ale může to být na úkor kvality. Mnohem jistější je množení řízky z mateční rostliny v měsíci březnu. Co se týká přezimování, je třeba rostlinu umístit na světlé místo s teplotou mezi 5- 10°C. Snížíme zálivku a nepřihnojujeme. V případě potřeby jen provedeme postřik fungicidními přípravky.
Sklizeň
Čas, na který se nejvíce těšíme, je období sklizně. Plody Pepina sklízíme od srpna až do listopadu, ale v našich podmínkách je potřeba rostlinu v září přemístit do tepla. Plody vypadající jako malé melounky se mohou konzumovat syrové, ve slupce nebo jej můžete zkombinovat o statním ovocem do salátu. Z těchto plodů se dají připravit také marmelády či různé směsi, jako přílohy k masu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.