Penízovka sametonohá: Skvělá houba, již můžete sbírat celou zimu

Penízovka sametonohá

Už se těšíte na léto a podzim, kdy si opět budete moci užít houbaření do sytosti? Možná není od věci chvilku neřešit to, co bude, ale vydat se do lesa na houby, jež aktuálně rostou. Mezi ty patří mimo jiné také vánoční houba, aksamitník nebo sametonožka, jak je lidově označována penízovka sametonohá. Jedná se o naprostou delikatesu, kterou si lze nasbírat v době, kdy se v lese s jinými houbami takřka nesetkáte. Podle čeho ji poznat a lze si ji splést s některými podobnými houbami? Jaké má využití? To vše vám prozradíme v tomto článku.

Od podzimu do jara

Přesně takto lze označit období, v němž se lze s penízovkou sametonohou setkat. Roste od října až do dubna. Houba je schopná odolat i mrazům, které netrvají hodně dlouhou dobu. Když zamrzne a následně rozmrzne, nic se jí nestane. Nasbírat si penízovku sametonohou tedy můžete i v době, kdy je v lese sníh. Tradičně roste na pařezech, které tlejí, případně na kmenech listnatých stromů. Nejčastěji se jedná o vrby, olše a buky. Na jehličnanech roste vzácně.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Typická sametová noha

Charakteristickým znakem této houby je sametová noha. Její barva bývá typicky červenohnědá až tmavě hnědá. Jinak je plstnatá, a to po celém povrchu. Odstín klobouku je oranžově hnědý. Vyznačuje se vysokou pružností a také slizkostí. Lupeny mívá houba bělavé, nicméně postupně žloutnou a barví se až do oranžového odstínu. Třeň je ve spodní části až hnědočerný. Záměna je díky tomuto znaku takřka nereálná. Splést si ji lze možná jen s některými houbami z rodu Flammulina. Zajímavá je i vůně. Když si k penízovce čichnete, ucítíte minimálně nakyslou houbovou vůni.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Skvělé kuchyňské úpravy

Využívají se tradičně kloboučky, třeň se vyznačuje velkou tuhostí. Na pánvi se nemusí nijak dlouho dusit, bohatě postačí maximálně 5 minut. Perfektní bývá penízovka sametonohá v houbovém kubovi, nicméně dát se dá samozřejmě i pod maso, případně se z ní připraví skvělé houbová polévka. Kloboučky na sádle s cibulkou a chlebem jsou opravdovou delikatesou.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Skvělé léčivé účinky

Houba podle mnohých odborníků obsahuje látky mající antibakteriální účinky. Působí prý i proti rakovinnému bujení. V lidovém léčitelství je penízovka sametonohá považována za přírodní antibiotikum. Pomáhá léčit různé alergie, kožní onemocnění a pomáhá proti nespavosti.

Penízovka sametonohá: Zdroj náhledového obrázku archiv Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.