Penízovka, hlíva či ucho jidášovo: houby, které lze sbírat v zimě

Penízovka

Za hlavní houbařskou sezonu považujeme léto a podzim. Nicméně existují i takové houby, které se dají sbírat v přes zimu. Hřiby jsou například houby, které bychom měli v lese raději zanechat, pokud víme, že už proběhla teplota pod bodem mrazu. Zmražením se totiž změnilo složení houby. Stala se pro člověka toxickou. Nicméně houby, jako je například penízovka nebo ústřice, jedlé jsou. Které další patří do této skupiny?

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlíva ústřičná roste po celém světě a nalézt ji můžete také v českých lesích. Roste hlavně v zimě, ale najít ji můžete v průběhu celého roku. Její barva je šedá až světle hnědá. Najdeme ji růst na dřevě, nejčastěji listnatých stromů. Jedná se o dřevokaznou houbu, která parazituje na hostiteli. Ceníme si ji zejména pro její účinky na imunitní systém člověka. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších hub tohoto období, stejně jako penízovka.

Hlíva

Foto: Pixabay

Penízovka sametonohá (Flammulina filiformis)

V asijské kuchyni ji najdeme pod označením Enoki. Typické jsou pro ni dlouhé, ale tenké třeně. Roste celý rok, nejvýraznějšího růstu ale zaznamenáváme právě v zimních měsících. Klobouk je plochý a má žlutou barvu, jeho průměr je 2 až 5 cm. Vydrží i mráz. Narazit na ni můžeme zejména na rozkládajících se stromech, padlých stromech či pařezech.

Pařezník pozdní (Panellus serotinus)

Od září do ledna lze sbírat též tuto houbu. Svým vzhledem připomíná hlívu ústřičnou, jen má o něco tmavší barvu. Vyznačují krátkou a silnou stopkou a hořkou chutí. Roste v listnatých i smíšených lesích, v parcích, zahradách či na mýtinách. Dužnina má nažloutlou barvu a je pružná, třeň je mírně šupinkatá a má žlutooranžovou či okrovou barvu. Okraj plochého klobouku je rovný, šupinkatý. Hoba nemá prsten.

Outkovka pestrá (Trametes versicolor)

Tuto houbu je možné najít v celé Evropě, vyskytuje se na dřevě odumřelých listnatých stromů, jako je dub, buk, bříza, habr či třešeň. Sem tam ale roste i na jehličnanech či živých stromech. Tyto houby nejsou jedlé, ale nepatří ani k toxickým. Je možné je využívat jako lék – měly by posílit imunitní systém a zmírnit infekce horních cest dýchacích. Tyto houby nemají třeň a jejich kloboučky srůstají vedle sebe (střechovitě nad sebou). Kloubouk je složen ze zářivých barev, jako je hnědá, žlutá, okrová, rezavá, modrošená či šedočerná.

Ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae)

Tato houba se prý vyskytla na stromě, na kterém byl nalezen oběšený Jidáš. Najít jej můžeme i na území České republiky, a to po celý rok. Nejvíce roste na podzim. Nejčastěji se vyskytuje na dřevu bezu černého, a nezáleží na tom, jestli jde o strom živý, nebo již odumřelý. Kromě bezu miluje také jiné listnaté stromy, které rostou ve vlhčích lesích. Svým tvarem opravdu připomíná lidské ucho.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/do-mushrooms-grow-in-winter/

https://a-z-animals.com/blog/wild-mushrooms-found-in-winter/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!