Pelargonie a fuchsie je třeba na konci února seříznout

Pelargonie

Konec února se kvapem přiblížil a rozhodně se nevyplatí zanedbávat ani okrasné rostliny. Typickými příklady jsou především pelargonie a  fuchsie. Tyto krásné květiny jste zcela jistě nechali přezimovat a nyní je třeba se k nim vrátit. Obě dvě totiž potřebují seříznout. Jak na to? Nepřestávejte číst, oběma květinám se budeme podrobně věnovat v následujících řádcích.

Zkracování pelargonií

Jistě si přejete, aby se vytvořily krásně hustě větvené rostliny. Toho lze dosáhnout pouze správným řezem. Ten je třeba vést tak, aby byl každý výhon zkrácen tak na dva či tři listy mající pupeny. Stará zemina musí pryč. Když ji odstraníte, zkraťte také kořeny, a to zhruba na polovinu délky. Rostlinu poté usaďte do nového květináče naplněného substrátem pro okrasné rostliny. Pozor na to, aby byl substrát neustále mírně vlhký. Pokud máte doma také liboru měňavou, můžete totožný postup aplikovat také.

Pelargonie

Jak na husté fuchsie?

Samozřejmě také prostřednictvím správného řezu. Právě díky němu rostliny bohatě obrazí a budou maximálně husté. Máte doma fuchsie, jež jsou víceleté a jejichž výška už je úctyhodná? Pak s nebojte říznout poněkud více. Tradičně se vede samotný řez až do dvouletého dřeva. Tím dosáhnete výraznějšího omlazení rostliny, jež jí bude ku prospěchu.

Fuchsie

Přizpůsobte fuchsiím i teplotu

V každém případě. Chcete-li mít nově vytvořené výhony skutečně silné a krátké, bude nezbytné umístit rostliny na chladnější a světlejší místo. Teplota by se měla pohybovat okolo 12 až 15 stupňů Celsia. Než se vyvinou úplně nové výhonky, rozhodně udržujte substrát mírně vlhký. Když už se vytvoří, nebojte se na zálivce přidat. Fuchsiím se bude dařit a vy se můžete těšit na krásné rostliny, které svou hustotou a krásou nechají němého nejednoho člověka, který k vám přijde v létě na návštěvu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.