Péče o zahradu v lednu – kdo nezaspí, bude z náskoku těžit celé jaro

Sníh

Jak pečovat o vaši zahradu na konci měsíce ledna? Podívejte se na rozpis jednotlivých prací na celý týden. Rozhodně neplatí, že během ledna nemusíte dělat nic. I to je období, kdy vaše zahrada bude něco potřebovat. A co přesně?

Opatřete si čerstvou nať

Do květináče můžete vysadit menší celer či petržel, abyste z nich mohli sklízet čerstvou nať. Nať je bohatá na vitamin C a také obsahuje množství minerálních látek. Měsíc je v tyto dny ve znamení Panny a jsou dny kořene. Co to znamená? Pokud věříte na lunární kalendář, tak samozřejmě to, že se daným jednotlivým rostlinám bude dařit úplně nejlépe, když je vysadíte v tomto období.

Vsaďte na větrání

Pokud je víkend bez mrazu, tak je dobré vyvětrat sklad. Nezapomeňte ani na kontrolu ovoce a zeleniny. Kontrolujte také hlízy jiřin a mečíků. Nádoby, ve kterých máte vysazené cibuloviny (krokusy, narcisy, hyacinty) přeneste do místnosti, kde je teplota okolo 20 ° C. Právě ta jim prospívá. Ideální je mít je třeba v takzvaných zimních zahradách. Pokud je nemáte, zkuste chodbu, kde je obvykle o něco chladněji.

Foto: Pixabay

Nezapomeňte na své nářadí

Vhodné dny na péči o nářadí. Můžete brousit nůžky, rýče či motyky. Natírejte pařeništní rámy a vydezinfikujte a vyčistěte nádoby na výsev. Zabavte se také při chystání jmenovek na výsevy. Zkrátka a jednoduše neponechte nic náhodě a chystejte se na to, že nastane sezona a v danou chvíli je nutné mít vše připraveno.

Pozor na počasí

V případě silných mrazů ochraňte záhony (salát, dvouleté květiny) netkanou textilií či chvojím. Moniliózou napadené plody spalte nebo hluboko zakopejte. To proto, že potřebujete zajistit stoprocentní eliminaci a zamezit tak jakémukoliv dalšímu šíření.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-brousit-zahradni-naradi-26032.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)