Péče o vinnou révu jde do finiše. Do ruky vezměte preventivní postřik ze zahrady i nůžky – úroda bude maximální

vinná réva

Péče o vinnou révu jde do finiše. Do ruky vezměte preventivní postřik ze zahrady i nůžky – úroda bude maximální. Srpen je pro milovníky vinic klíčovým měsícem. Je to čas, kdy si vaše vinná réva šeptá tajemství o svěžích hroznech, kterými se nás chystá obdarovat. Aby se však tento šepot proměnil ve výkřik bohaté úrody, je třeba provést ještě několik nezbytných úkonů.

Umění řezu: Víc než jen stříhání

Stříhání není jen o tom, jak se s přesností chirurga ohánět nůžkami, ale také o tom, jak porozumět aspiracím každé révy. Tento měsíc se zaměříme na letní řez, který umožní řídit růst této oblíbené plodiny a zlepšit kvalitu plodů. Dávejte pozor zejména na mladé výhonky vyrůstající z paždí listů – ano, ty drzé zelené větvičky, které se teď objevují v nevídaném množství. Mají totiž tendenci zastínit vaše dozrávající hrozny a krást jim sluneční světlo a živiny.

Zkraťte je proto na pouhé dva listy za posledním trsem plodů. Může se to zdát kruté, ale je to pro větší dobro – větší a sladší hrozny. Navíc odstranění těchto přebytečných výhonků zlepšuje cirkulaci vzduchu, čímž se snižuje riziko houbových chorob.

Zalévání jako téma dne

Hrozny milují dobré drby a nic nezačíná povídání na vinici tak jako počasí. Během horkých srpnových dnů má vaše réva větší žízeň než drbna na večírku vyšší společnosti. Každá rostlina dokáže během období sucha vypít asi dva kbelíky vody (zhruba 16 litrů). Klíčem k úspěchu je však střídmost – přemokření může vést k nezdravým kořenům a vodnatým hroznům.

hroznové víno

Foto: Pixabay

Chytrým trikem je mulčování kolem základny. To nejenže udržuje vlhkost, ale také se stará o nižší teplotu půdy, což je pro kořeny révy žádoucí. Doporučujeme použití organického mulče, jako je sláma nebo kůra, který navíc dodá vinici dekorativní nádech.

Udržujte škůdce na uzdě

Hrozny jsou podobně jako celebrity náchylné k přitahování nežádoucí pozornosti – ale od houbových chorob, ne od paparazziů! Srpen je rozhodující dobou, kdy si můžete zahrát na ochránce a použít fungicidy, zejména pokud jste si všimli nevítaného výskytu plísně nebo botrytidy.

Načasování aplikace fungicidů je však jako plánování večírku s překvapením; musí být správné.

Ujistěte se, že mezi postřikem a sklizní je 30denní odstup, aby se chemikálie rozptýlily a vaše hrozny byly v bezpečí a chutné. Vždy se řiďte etiketou, kde jsou uvedeny nejlepší postupy aplikace, protože i hrozny potřebují ochranu šitou na míru. A nechcete-li sázet na chemii, pak to zkuste preventivně s jedlou sodou – a to vždy, když zaprší. Dvě lžíce do jednoho litru vody stačí – pak už jen rozprašujte až do skanutí.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/vinna-reva-pece-srpen-20330807.html, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pecovat-o-vinnou-revu-v-srpnu-abyste-dosahli-bohate-urody-hroznu-32392.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)